NVIDIA TITAN RTX - karta graficzna przetestowana w 3DMarku

NVIDIA TITAN RTX - karta graficzna przetestowana w 3DMarku

W tym tygodniu TITAN RTX, czyli "najpotężniejsza desktopowa karta graficzna na świecie", trafił do sprzedaży i w ręce prosumentów i entuzjastów trafiło najbardziej dopakowane GPU z rodziny Turing (TU102). W momencie ogłaszania swojego nowego flagowca NVIDIA nie chwaliła się oficjalnymi wynikami wydajności tej karty, a producent nie rozesłał też wcześniej TITANa RTX do branżowych redakcji na testy, ale na szczęście nie trzeba było długo czekać aż pierwsi nabywcy tego kosztującego 11700 zł modelu wezmą sprawy w swoje ręce, sprawdzając, na co go stać. W pierwszej kolejności otrzymaliśmy wynik karty w popularnym 3DMarku, który dostarcza pewien obraz sytuacji, ale oczywiście, jak w przypadku wszystkich syntetycznych benchmarków, nie ma w pełni przełożenia na realne osiągi. Zapewne jednak nie przyjdzie nam już długo czekać na osiągi topowego RTX-a w grach i lada moment oczekiwać można też pierwszych recenzji tego sprzętu.

TITAN RTX trafił do sprzedaży i w sieci zaczęły się pojawiać pierwsze wyniki testów nowej flagowej karty graficznej NVIDII. Na pierwszy ogień otrzymaliśmy rezultat z 3DMarka.

NVIDIA TITAN RTX - karta graficzna przetestowana w 3DMarku

Przypomnijmy, że T-Rex otrzymał aż 24 GB pamięci wideo GDDR6 obsługiwanej przez 384-bitową szynę (przepustowość na poziomie 672 GB/s). Dla porównania, GeForce RTX 2080 Ti posiada 11 GB GDDR6. Zastosowano tutaj praktycznie w pełni odblokowane GPU TU102 (znane z dużo droższych kart Quadro RTX 6000 oraz Quadro RTX 8000) z 4608 rdzeniami CUDA, 288 jednostkami TMU, 96 jednostkami ROP, 576 rdzeniami Tensor i 72 rdzeniami RT. Częstotliwość taktowania rdzenia także została podniesiona względem flagowego GeForce’a i wynosi bazowo 1350 MHz, a w trybie Boost 1770 MHz. Osoby o naprawdę głębokich portfelach mogą zaś sparować dwie takie karty za pomocą złącza NVLink. Warto dodać, że karta pobiera zasilanie z dwóch 8-pinowych złączy PCIe, a jej TDP wynosi 280 W (NVIDIA rekomenduje do niej 650 W zasilacze lub o wyższej mocy). Poza tym, jest to dwuslotowa konstrukcja z praktycznie tym samym odświeżonym coolerem co w modelach GeForce RTX Founders Edition.

Wracając jednak do wydajności i wspomnianego testu w 3DMarku, warto najpierw wspomnieć, że TITAN RTX był tu chłodzony za pomocą bloku wodnego od BYSKI, co pozwoliło na podkręcenie grafiki do 2070 MHz na rdzeniu i 2025 MHz na pamięciach (przepustowość zwiększyła się więc do 778 GB/s). W benchmarku 3DMark Firestrike kart uzyskała całkowity wynik 31862, a rezultat graficzny to 41109 pkt. Jest to niewątpliwie imponujący wynik, szczególnie dla karty z jednym GPU, ale jeśli porównamy te rezultaty z podkręconymi GeForce’ami RTX 2080 Ti, to różnica nie jest taka duża, jak mogłoby się wydawać. Flagowy GeForce wykręcony do 2175 MHz na rdzeniu i 2025 na pamięciach przy zastosowaniu chłodzenia powietrzem potrafi osiągać blisko 40 000 pkt., a gdyby przycisnąć go nieco bardziej (np. ze wsparciem z coolerem wodnym), zapewne przekroczyłby tę granicę. Dlatego też z perspektywy graczy TITAN RTX jest raczej mało kuszącym produktem, szczególnie że RTX 2080 Ti kosztuje przeszło połowę mniej od tego modelu. Warto jednak poczekać na jego wyniki w samych grach, a profesjonaliści na pewno docenią ponad dwukrotnie więcej pamięci VRAM.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA TITAN RTX - karta graficzna przetestowana w 3DMarku

 0