NVIDIA tłumaczy obniżenie wymagań dla monitorów G-Sync Ultimate

NVIDIA tłumaczy obniżenie wymagań dla monitorów G-Sync Ultimate

Nvidia po cichu wprowadziła pewne zmiany w ekosystemie G-Sync, a klasyfikacja G-Sync Ultimate zmieniła się, aby rzekomo umożliwić monitorom o niższej specyfikacji otrzymanie wyróżnienia od producenta kart graficznych. Do tej pory, aby uzyskać znaczek G-Sync Ultimate, monitor musiał spełniać odpowiednie wymagania i oferować HDR na poziomie przynajmniej 1000 nitów. Wymóg ten został teraz zmniejszony, a monitory, które wcześniej nie kwalifikowały się do G-Sync Ultimate, najwyraźniej teraz są częścią tego elitarnego grona. Pojawiają się słuszne obawy i zarzuty, że konsument kupujący monitor G-Sync Ultimate w 2021 roku może nie uzyskać takiej samej jakości, jak w przypadku monitora G-Sync Ultimate sprzedawanego w latach 2019-2020.

NVIDIA tłumaczy, że technologie jak OLED i podświetlenie krawędziowe w LCD pozwalają na poluzowanie wymagań G-Sync Ultimate.

Oczywiście nie można oceniać zabiegów NVIDII bez poznania stanowiska firmy, a takie właśnie się pojawiło. Producent tłumaczy, że zmiany były podyktowane rozwojem technologii. "Pod koniec ubiegłego roku zaktualizowaliśmy G-SYNC ULTIMATE o nowe technologie wyświetlania, takie jak OLED i podświetlenie krawędziowe LCD. Podczas gdy oryginalne wyświetlacze G-SYNC Ultimate miały 1000 nitów z FALD, najnowsze wyświetlacze, takie jak OLED, zapewniają nieskończony kontrast przy zaledwie 600-700 nitach, a zaawansowane wielostrefowe wyświetlacze z podświetleniem krawędzi oferują niezwykły kontrast z 600-700 nitami. G-SYNC Ultimate nigdy nie był definiowany przez same nity, ani nie wymagał certyfikatu VESA DisplayHDR 1000. Również zwykłe wyświetlacze G-SYNC są wyposażone w procesory NVIDIA G-SYNC".

Nie ma jednak pewności, czy zmiany te nie zostały podyktowane czysto marketingowymi powodami. W końcu wymagania stawiane przez G-Sync Ultimate były bardzo wysokie i mało monitorów było je w stanie spełnić. W efekcie wprowadzonych zmian, dwa z trzech zapowiedzianych na targach CES monitorów G-Sync Ultimate posiada zaledwie certyfikat VESA DisplayHDR 600, a nie VESA DisplayHDR 1000 co dotąd gwarantowało jasność na poziomie 1000 nitów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA tłumaczy obniżenie wymagań dla monitorów G-Sync Ultimate

 0