NVIDIA udostępniła ReBAR we wszystkich kartach z rodziny Ampere. Nawet dwucyfrowe wzrosty wydajności

NVIDIA udostępniła ReBAR we wszystkich kartach z rodziny Ampere. Nawet dwucyfrowe wzrosty wydajności

NVIDIA udostępniła narzędzie, które pozwala użytkownikom kart graficznych GeForce RTX 30 zaktualizować BIOS wideo (VBIOS) na serii Founders Edition. Ten update VBIOS włącza obsługę technologii Resizable BAR (ReBAR). Wszystkie GPU NVIDII z serii RTX 30, począwszy od RTX 3060 Ti do RTX 3090, są zgodne z tą aktualizacją. Jeśli zastanawiacie się, co z RTX 3060, to model ten zadebiutował na rynku już z wgranym VBIOS obsługującym tę technikę PCIe. Oprócz NVIDII większość jej partnerów wydała również podobne narzędzia do aktualizacji GPU ich autorskich wariantów kart graficznych Zielonych, więc każdy powinien już móc się cieszyć dodatkową wydajnością, jaką zapewnia ReBAR.

Wszystkie GPU NVIDII z serii RTX 30, począwszy od RTX 3060 Ti do RTX 3090, są zgodne z tą aktualizacją.

NVIDIA udostępniła ReBAR we wszystkich kartach z rodziny Ampere. Nawet dwucyfrowe wzrosty wydajności

Przypominamy, że funkcja Resizable BAR, która stanowi część specyfikacji interfejsu PCIe, umożliwia procesorowi pełny dostęp do całej pamięci GPU, podczas gdy zwykle procesor może adresować tylko 256 MB w celu zapewnienia zgodności z 32-bitowymi systemami operacyjnymi. W rezultacie, dzięki dostępowi do całej pamięci VRAM, żądania z procesora mogą być wykonywane równolegle zamiast sekwencyjnie, co z kolei poprawia szybkość ich wysyłania. Obecnie może okazać się to szczególnie pomocne, ponieważ zasoby gier są coraz większe. Aby upewnić się, że karta graficzna jest gotowa na aktualizację ReBAR VBIOS, BIOS płyty głównej musi zostać zaktualizowany do wersji, która umożliwi włączenie tej funkcji. Na przykład AMD dodało obsługę tego rozwiązania za pośrednictwem firmware’u AGESA 1.2.0.0. Intel również udostępnił już stosowane oprogramowanie, a w przypadku obu producentów, potrzebować będziemy płyty głównej z serii 400 lub 500. 

Jeśli chodzi o CPU, procesory AMD z serii Ryzen 5000 zapewniają wsparcie dla tej funkcji i ciekawe, czy NVIDIA włączy ją również na procesorach z serii Ryzen 3000, tak jak zrobiło to niedawno AMD. W przypadku firmy Intel, procesory „Comet Lake-S” 10. generacji i procesory „Rocket Lake-S” 11. generacji obsługują technologię ReBAR. Najnowszy sterownik graficzny GeForce WHQL w wersji 465.89 jest zoptymalizowany pod kątem tej technologii, a Zieloni twierdzą, że jest ona w stanie poprawić wydajność nawet o blisko 12% (patrz wykres powyżej), choć przeważnie spodziewać należy się kilkuprocentowego wzrostu kl./s (z niezależnych testów wynika, że jest to ok. 2-3%). Ten sterownik pozwala również sprawdzić, czy funkcja ReBAR jest włączona na naszej karcie graficznej, odwiedzając sekcję „Informacje o systemie” w Panelu sterowania Nvidia.

Narzędzie aktualizacyjne NVIDIA Founders Edition VBIOS, a także te pochodzące od partnerów firmy można znaleźć na tej stronie. Znalezienie niektórych z nich może być trochę trudne, ponieważ trzeba odwiedzić sekcję pomocy odpowiedniego producenta. Jeśli korzystamy z karty graficznej GALAX lub Gainward, musimy odwiedzić ich chińskie strony internetowe, na których znajdziemy aktualizację VBIOS.

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA udostępniła ReBAR we wszystkich kartach z rodziny Ampere. Nawet dwucyfrowe wzrosty wydajności

 0