NVIDIA wprowadza nowy, szybszy GeForce GTX 1060 z pamięcią 6 GB GDDR5X

NVIDIA wprowadza nowy, szybszy GeForce GTX 1060 z pamięcią 6 GB GDDR5X

Z najnowszych informacji wynika, że NVIDIA po cichu wprowadza nową wersję GeForce GTX 1060 do swojej linii produktów. Nowość ma mieć lepszą specyfikację niż oryginalny wariant. GeForce GTX 1060 od momentu premiery w 2016 pojawiał się w wielu wersjach i wciąż otrzymuje aktualizacje, jako że jest jedną  najpopularniejszych kart gamingowych jakie są dostępne na rynku. Wraz ze zbliżającą się premierą odświeżonych Polarisów od AMD, zielona konkurencja nie planuje pozostawać bezczynnie i przygotowała mocne kontruderzenie, wypuszczając popularny model GTX 1060 ze zwiększoną i przyspieszoną pamięcią. Oryginalnie GeForce GTX 1060 posiadał pamięć o przepustowości 8 Gbps, którą później przyspieszono do 9 Gbps w wariancie z 6 GB GDDR5. Teraz NVIDIA wprowadza kolejny model GeForce GTX 1060 na rynek.

NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB otrzymuje pamięci GDDR5X - czy jest to odpowiedź na "nowości" AMD?

NVIDIA będzie oferować karty GeForce GTX 1060 w wariancie z 6 GB pamięci GDDR5X, co ma zapewnić jeszcze większą przepustowość skutkującą małym, jednak wyraźnie wyczuwalnym wzrostem wydajności. To co zaobserwować można było na przykładzie układów Pascal, to że podkręcanie pamięci w ogromnym stopniu zwiększało wydajność. GeForce GTX 1060 to karta dobrze sprawująca się w rozdzielczościach 1080p i 1440p, bez konieczności zabaw z ustawieniami poziomu grafiki w grach, a wraz z większą przepustowością, wydajność karty jeszcze trochę się zwiększy. Na chwilę obecną jedynie Micron produkuje pamięci GDDR5X, podczas gdy reszta producentów przerzuca się na GDDR6 wraz z serią GeForce 20. Katalog produktów Microna pokazuje, że oferują oni 10 Gb/s oraz do to 12 Gb/s w przypadku pamięci G5X. Biorąc pod uwagę, że GeForce GTX 1060 nie należy do najwyższej półki cenowej, to kości 10 Gb/s wydają się być tutaj idealnym wyborem.

Co więcej pamięci GDDR5X zapewniać mają spory potencjał do podkręcania, a wyższe zegary dostarczą jeszcze większej wydajności. Jeśli chodzi o pozostałą specyfikację, to GPU pozostaje w całkowicie niezmienionej formie, zawierając 1280 rdzeni CUDA, taktowanie bazowe wynosi 1506 MHz oraz 1708 MHz w trybie boost, szerokość szyny pamięci to 192 bit. W takiej konfiguracji przepustowość pamięci wynosić będzie 240 GB/s przy założeniu, że wykorzystane zostaną pamięci 10 GB/s. TDP zapewne pozostanie na niezmienionym poziomie 120 W, co oznacza, że do zasilania karty wystarczy pojedyncza wtyczka 6-pin. NVIDIA również w pewien sposób serwuje nam tu odgrzewane danie, jednak w tym przypadku kotlet wciąż jest kotletem i nikt mu nie zmienia nazwy, sugerując że jest to kolejny model ;)

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA wprowadza nowy, szybszy GeForce GTX 1060 z pamięcią 6 GB GDDR5X

 0