NVIDIA wyprzedza Apple. Pozostał już tylko Microsoft

NVIDIA wyprzedza Apple. Pozostał już tylko Microsoft

Kilka dni temu wielu inwestorów i traderów giełdowych zastanawiało się, czy kapitalizacja rynkowa NVIDII w końcu przebije Apple. Wczoraj w końcu to nastąpiło. Jak donosi CNBC, pod koniec notowań giełdowych wartość rynkowa Zielonych było wyższa niż w przypadku giganta z Cupertino, co uczyniło producenta kart graficznych drugą najcenniejszą spółką publiczną na świecie, której do dogonienia został tylko Microsoft. 

Kapitalizacja rynkowa NVIDII wynosi obecnie 3,011 biliona dolarów po tym, jak cena jej akcji wzrosła o 5,16 procent i osiągnęła poziom 1224,40 dolarów za akcję. Apple zakończyło wczorajszy dzień na poziomie 3 biliony dolarów. Zieloni wciąż pozostają jednak w tyle za największą spółką notowaną na giełdzie, Microsoftem, której kapitalizacja rynkowa osiągnęła wczoraj cenę 3,15 biliona dolarów. W tym tempie Zieloni mają jednak szansę dogonić giganta z Redmond  jeszcze w tym roku. 

Wartość rynkowa Zielonych było wyższa niż w przypadku giganta z Cupertino, co uczyniło producenta kart graficznych drugą najcenniejszą spółką publiczną na świecie.

Cena akcji NVIDII wzrosła aż o 24 procent od czasu ujawnienia najnowszych kwartalnych wyników finansowych zaledwie kilka tygodni temu, 22 maja, kiedy to podano, że spółka wygenerowała przychody w wysokości 26 miliardów dolarów, znacznie przewyższające przychody za analogiczny okres 2023 r. wynoszące 7,19 miliarda dolarów. Firma ogłosiła również, że w bieżącym kwartale kończącym się pod koniec lipca spodziewa się osiągnąć przychody w wysokości 28 miliardów dolarów.

kapitalizacja rynkowa top 10
 

Ogromny wzrost cen akcji NVIDII wynika oczywiście z popytu na akceleratory graficzne AI, które zasilają centra danych AI dla Copilot firmy Microsoft, ChatGPT od OpenAI i innych. W tym tygodniu na targach Computex 2024 producent GeForce'ów ujawnił nową architekturę GPU AI, która ma nazwę kodową Rubin. Oczekuje się, że to GPU zostanie wprowadzone na rynek w 2025 roku.

NVIDIA wciąż pracuje nad kolejnym układem GPU AI o nazwie kodowej Blackwell. Ten chip zacznie być dostarczany do klientów takich jak Microsoft pod koniec 2024 roku. Firma oświadczyła w tym tygodniu, że planuje wypuszczać nowe chipy AI co roku, a nie co kilka lat i widać, że obecnie jest to jej główna działalność, co oznaczać może w dłuższej perspektywie, że karty dla graczy zostaną zmarginalizowane. 

Chociaż NVIDIA dominuje na rynku GPU do AI, konkurenci jak Intel i AMD, zapowiedzieli w tym tygodniu na targach Computex nowe akceleratory dla sztucznej inteligencji, a Microsoft podobno opracowuje również własne chipy AI.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA wyprzedza Apple. Pozostał już tylko Microsoft

 0