NVIDIA wypuszcza CMP 30HX, 40HX, 50HX i 90HX - układy dedykowane wydobyciu kryptowalut

NVIDIA wypuszcza CMP 30HX, 40HX, 50HX i 90HX - układy dedykowane wydobyciu kryptowalut

NVIDIA w końcu się obudziła i zareagowała na problem, z jakim boryka się obecnie rynek GPU i uruchomiła linię dedykowanych procesorów graficznych do wydobywania kryptowalut, które nazwano CMP, co jest skrótem od Cryptocurrency Mining Processor. Karty takie nie posiadają wyjść wideo, często dostarczane są bez opakowania i z ograniczoną gwarancją. Partnerzy NVIDII już wcześniej oferowali takie rozwiązania dla górników, jednak jest to pierwszy przypadek, gdy takie produkt wypuszcza sama NVIDIA. Premierze kart dla górników towarzyszy dość kontrowersyjna decyzja ograniczenia wydajności nadchodzących kart RTX 3060 w kopaniu ETH. Oprogramowanie nowych układów GeForce będzie wykrywać algorytmy uruchamiane podczas pozyskiwania wirtualnych walut i obcinać wydajność o połowę. Gracze przyklaskują pomysłowi, jednak pojawiają się komentarze, że jest to sztuczne ograniczanie możliwości produktu i NVIDIA nie powinna decydować, jak z GPU będzie korzystał klient.

NVIDIA wypuści na rynek 4 nowe układy NVIDIA CMP 30HX, 40HX, 50HX i 90HX, które dedykowane są pozyskiwaniu kryptowalut. Ma to polepszyć dostępność gamingowych układów graficznych.

Ograniczając możliwości RTX 3060 producent wymusi na górnikach kupowanie droższych układów, a jeśli i te w przyszłości zostaną zablokowane, będą musieli się przerzucić na dedykowane im karty. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie dla kopaczy, bo takich kart później nie odsprzedadzą, w przeciwieństwie do wersji gamingowych. Poza tym, jeśli ograniczenia są tylko ukryte w sterowniku i BIOSie, czyli warstwie programowej, prędzej czy później zostaną ominięte. NVIDIA wprowadzi łącznie 4 procesory CMP, z których dwa, NVIDIA CMP 30HX i 40HX zostaną wprowadzone na rynek w pierwszym kwartale, a CMP 50HX i 90HX w drugim kwartale tego roku. W tej chwili nie wiadomo która wersja to które dokładnie GPU.

Patrząc na zaprezentowaną tabelę z wydajnością układów CMP, możemy próbować jedynie zgadywać, na jakich GPU są oparte, choć nie będzie to proste zadanie, nawet zakładając, że wyniki są zwyżone.  PRzykładowo RTX 3070 ma szybkość wydobycia około 50-60 MH/s i niestety, ale żaden z układów CMP w tabeli nie pasuje do tej wydajności. Można spekulować zatem, że NVIDIA wykorzystywać może wadliwe partie GPU z niepełną ilością rdzeni, co pozwala wypchnąć takie układy na rynek, zamiast spisywać na straty. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA wypuszcza CMP 30HX, 40HX, 50HX i 90HX - układy dedykowane wydobyciu kryptowalut

 0