Nvidia Xavier - architektura Volta po raz pierwszy

Nvidia Xavier - architektura Volta po raz pierwszy

Na konferencji GPU Technology Conference (GTC) Nvidia zapowiedziała pierwszy konsumencki chip wykorzystujący architekturę Volta. Mowa o układzie Xavier, będącym rozwiązaniem typu SoC dla samochodów autonomicznych.

Xavier jest rozwinięciem zaprezentowanego w ubiegłym roku Drive PX2, przez co cechuje się zbliżoną budową: dwa GPU, ośmiordzeniowy procesor ARM i układ logiki. Tym razem jednak inżynierowie postawili na wykonaną w procesie 16 nm FinFET Voltę z 512 jednostkami CUDA - co jest pierwszym rynkowym zastosowaniem struktury kreaowanej na następcę Pascala. Wiadomo, że układy zastosowane na potrzeby modułu składają się z 7 miliardów tranzystorów.

Sam producent tytułuje Xaviera mianem zaawansowanej platformy obliczeniowej SI, zdolnej zarówno do wspierania kierowcy, jak i autonomicznego prowadzenia, włączając w to zdolność do uczenia maszynowego i samodzielnego planowania trasy. Dodatkowo, GPU mogą obsłużyć obraz z kamer w rozdzielczości 8K z szerokim zakresem tonalnym (HDR).

Pierwsze Xaviery powinny trafić do producentów samochodów w ostatnim kwartale przyszłego roku, choć tylko jako sample inżynieryjne. Temat szerszego wykorzystania SoC-a pozostaje sprawą otwartą.


 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia Xavier - architektura Volta po raz pierwszy

 0