Nvidia zapowiada kartę TITAN V - pierwszy konsumencki model z układem Volta

Nvidia zapowiada kartę TITAN V - pierwszy konsumencki model z układem Volta

Trzeba przyznać, że tego się nie spodziewaliśmy w czasach licznych przecieków i plotek - Nvidii udało się dotrzymać swoją nową flagową kartę graficzną w tajemnicy.

Zieloni właśnie zapowiedzieli hi-endowy model skierowany do entuzjastów o nazwie TITAN V. Ten bazuje na architekturze Volta i jego sercem jest układ GV100, czyli ten sam, który napędza profesjonalne akceleratory Tesla V100 HPC. GV100 to wieloukładowy moduł, na który składają się kość GPU i trzy stosy pamięci HBM2. Na pokładzie znajdziemy zaś 12 GB pamięci HBM2 obsługiwanych przez 3072-bitowy interfejs. Sam układ graficzny produkowany jest w 12 nm procesie technologicznym  FinFET+, za który odpowiada TSMC. TITAN V korzysta z pełni możliwości układu GV100, który oferuje 5120 rdzeni CUDA i 640 rdzeni Tensor (specjalistyczne jednostki zoptymalizowane pod kątem uczenia maszynowego i budowania sieci neuronowych). Rdzenie CUDA rozłożone są po 64 w ramach 80 jednostek SM (streaming multiprocessors). Znajdziemy tu także 320 jednostek teksturujących (TMU).

Nie ma wątpliwości, że TITAN V będzie oferował niespotykaną dotychczas wydajność na rynku konsumenckim, ale jego cena sprawia, że mówimy raczej o pokazie możliwości Nvidii, niż produkcie, który trafi pod strzechy graczy

GPU taktowane jest bazową częstotliwości na poziomie 1,2 GHz, która wzrasta w trybie Boost do 1,455 GHz. Prędkość pamięci HBM2 to z kolei 850 MHz, co przekłada się na 652,8 GB/s przepustowości. Moc obliczeniowa tego potwora w przypadku pojedynczej precyzji to 15 TFLOPSów (dla porównania TITAN Xp oferował 12,1 TFLOPSów). Karta pobiera energię z kombinacji 6-pinowego i 8-pinowego złącza zasilającego PCie, a jej TDP wynosi 250 W. Jeśli zaś chodzi o złącza dostępne na śledziu, to znajdziemy tu trzy porty DisplayPort i jedno HDMI. Na koniec pozostała jeszcze kwestia ceny, która w tym przypadku może zniechęcić nawet największych zapaleńców. Co prawa seria TITAN od zawsze słynęła z drożyzny, ale w tym przypadku Zieloni mocno poszaleli, ponieważ TITAN V wyceniony został na 2999 USD, a polska cena to bagatela 13200 PLN. Warto też dodać, że karta nie wspiera SLI i NVLink.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia zapowiada kartę TITAN V - pierwszy konsumencki model z układem Volta

 0