NVIDIA zapowiada nową kartę z rodziny Turing - Tesla T4

NVIDIA zapowiada nową kartę z rodziny Turing - Tesla T4

NVIDIA właśnie zapowiedziała kolejną kartę graficzną bazującą na architekturze Turing. Tym razem jest to Tesla T4, czyli akcelerator przeznaczony do profesjonalnych zastosowań, którego głównym zadaniem jest znaczące przyspieszenie głębokiego uczenia w centrach danych, ale również zapewnienie przełomowego wzrostu wydajności w rozwiązaniach wideo bazujących na sztucznej inteligencji. Zieloni chwalą się, że nowa karta zapewnia dwukrotnie szybsze przetwarzanie wideo w stosunku do poprzednika (Tesla P4), pozwalając użytkownikom na dekodowanie nawet do 38 streamów wideo w rozdzielczości Full HD, co dotychczas po prostu nie było możliwe. Pokazuje to dobrze, jaki potencjał drzemie jeszcze w architekturze Turing, ale również kierunek, na którym w ostatnim czasie koncentruje się NVIDIA, coraz mocniej stawiająca na rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji (co widać już nawet w segmencie konsumenckim).

Nowy profesjonalny akcelerator Tesdla z rodziny Turing to strategiczny ruch ze strony NVIDII, która coraz bardziej koncentruje się na rozwiązaniach z zakresu SI i głębokiego uczenia.

Tesla T4

Wracając jednak do Tesli T4, specyfikacja tej karty jest niezwykle imponująca jak na jednoslotowe rozwiązanie PCIe. Akcelerator wyposażono w układ Tu104 z 2560 rdzeniami CUDA i 320 rdzeniami Tensor. Zapewnia to moc obliczeniową FP32 na poziomie 8,1 TFLOPsa oraz 65 TFLOPs w mieszanej precyzji FP16, a także 130 TOPsów w INT8 i 260 TOPsów w INT4. Taka wydajność uzyskana została przy TDP wynoszącym zaledwie 75 W, co oznacza, że nie potrzeba tu żadnego dodatkowego  zewnętrznego źródła zasilania i karta zadowoli się jedynie tym, co zapewnia złącze PCIe. Poza tym, niewielka forma sprawia, że sprzęt bez problemu zmieści się do racka 1U czy 4U, co zapewnia szeroką kompatybilność z wieloma serwerami. Dodatkowo na pokładzie znalazło się 16 GB pamięci GDDR6 o wysokiej przepustowości 320 GB/s.

Tesla T4

NVIDIA zapewnia również całą platformę (NV TensorRT Hyperscale Platform) oferującą kompleksowe rozwiązania, zarówno hardware’owe, jak i software’owe, dla wydajnego i wysokoefektywnego interfejsu, gdzie oprócz Tesli T4 możemy też liczyć na wsparcie ze strony NVIDIA TensorRT 5 (wysokowydajny programowalny interfejs głębokiego uczenia). Jak na razie producent nie zdradził jeszcze ceny i daty premiery tej grafiki, ale te informacje w tym przypadku mniej nas interesują, ponieważ mówimy o profesjonalnym produkcie. Widać jednak, że NVIDIA ma szeroko zakrojone plany w stosunku do architektury Turing, ale też całkowicie stawia na pamięci GDDR6, rezygnując z HBM2 nawet w produktach dla profesjonalistów (wydaje się to rozsądne, biorąc pod uwagę wydajność nowych pamięci VRAM oraz ceny technologii HBM).

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA zapowiada nową kartę z rodziny Turing - Tesla T4

 0