NVIDIA zapowiedziała SoC Atlan z autorskim CPU Grace i następcą GPU Ampere

NVIDIA zapowiedziała SoC Atlan z autorskim CPU Grace i następcą GPU Ampere

NVIDIA w końcu ujawniła swój nowy SoC, Atlan, który jest oparty na nowej generacji zarówno CPU, jak i GPU. Atlan SOC jest przygotowany z myślą o wykorzystaniu przez pojazdy autonomiczne i kilka innych produktów, które zostaną ogłoszone w nadchodzących miesiącach. Jest to następca SoC Orin SoC, który zawiera bardziej zaawansowane autorskie technologie Zielonych. Podczas gdy Orin posiadał rdzenie CPU ARM Hercules i GPU Ampere, Atlan jest napędzany przez specjalnie zaprojektowane rdzenie CPU Grace i GPU Ampere Next. Po raz kolejny SOC jest pierwszym oficjalnym produktem wykorzystującym architekturę graficzną nowej generacji, podobnie jak jego poprzednik Orin, który w tamtym czasie oferował rdzenie GPU Ampere, kilka miesięcy przed formalnym debiutem architektury w segmencie HPC.

NVIDIA w końcu ujawniła swój nowy SoC, Atlan, który jest oparty na nowej generacji zarówno CPU, jak i GPU.

NVIDIA zapowiedziała SoC Atlan z autorskim CPU Grace i następcą GPU Ampere

Po pierwsze, Atlan wyposażony jest w zupełnie nowy procesor Grace, który jest autorskim projektem firmy NVIDIA opartym na architekturze ARM. CPU korzysta z nowej generacji rdzeni Grace, które mają oferować znacznie wyższą wydajność niż dotychczasowe. Chip będzie działał wraz z szybkim podsystemem pamięci LPDDR5x, który zapewnia ponad 2-krotne zwiększenie przepustowości i 10-krotnie większą energooszczędność w porównaniu z pamięcią LPDDR4x. Więcej na temat Grace dowiecie się z naszego wcześniejszego newsa. GPU będzie z kolei napędzane przez następcę GPU Ampere, który według plotek nosi nazwę kodową Ada Lovelace. NVIDIA określiła GPU nowej generacji jako Ampere Next w swojej najnowszej mapie drogowej i podała rok premiery 2022, ale na Grace mamy poczekać do 2023 roku, więc nowy SoC Zielonych to jeszcze odległa perspektywa. 

Pod względem wydajności Atlan dostarczy do 1000 TOP-ów na pojedynczym chipie, a także zaoferuje sieć o prędkości 300 Gb/s z bezpieczną bramą. Chip na płytach NVIDIA Drive Atlan otrzyma funkcje ASIL-D Safety Island. To czterokrotny wzrost w porównaniu z poprzednią generacją, co możliwe było dzięki wykorzystaniu najnowszej architektury GPU firmy NVIDIA, nowych rdzeni CPU ARM oraz akceleratorów uczenia głębokiego i wizji komputerowej. Architektura platformy zapewnia wystarczającą moc obliczeniową dla zróżnicowanych głębokich sieci neuronowych, które będą zasilać przyszłe pojazdy AI i pozostawiają deweloperom możliwość dalszego dodawania funkcji i ulepszeń. Ta bezpieczna architektura zwiększyć ma bezpieczeństwo i niezawodność platformy NVIDIA DRIVE dla przyszłych generacji pojazdów. Próbki SoC Atlan dostępne będą od 2023 roku, a premiera planowana jest na 2024 rok.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA zapowiedziała SoC Atlan z autorskim CPU Grace i następcą GPU Ampere

 0