Nvidia zbuduje karty Volta z wykorzystaniem procesu 12 nm?

Nvidia zbuduje karty Volta z wykorzystaniem procesu 12 nm?

Według najnowszych informacji kolejna generacja karta graficznych Nvidia, wykorzystująca architekturę o nazwie Volta, zostanie zbudowana z wykorzystaniem procesu technologicznego 12 nm FinFET.

Na razie o kartach graficznych Nvidia Volta nie wiemy zbyt wiele. Najprawdopodobniej rynkowa premiera nowej architektury będzie miała miejsce przy okazji debiutu Xaviera, czyli układu stworzonego z myślą o autonomicznych samochodach. Jednak na karty graficzne na rynek konsumencki przyjdzie nam poczekać do 2018 roku, ale dokładna data nie jest znana. Teraz za to dowiedzieliśmy się, że architektura będzie tworzona z wykorzystaniem procesu technologicznego 12 nm (tak jakby). Informacja ta została podana przez DigiTimes. Zdaniem redaktorów serwisu Nvidia złożyła właśnie zamówienia na pierwsze GPU Volta. Te mają być produkowane przez TSMC, czyli stałego dostawcę Zielonych. Co ciekawe, wykorzystanie określenia 12 nm jest w tym przypadku działaniem czysto marketingowym.

Karty graficzne Nvidia Volta mają być produkowane w litografii 12 nm, która tak naprawdę będzie... 16 nm.

Nvidia Volta

Czemu marketingowym? Ponieważ wspominany proces technologiczny tak naprawdę nie otrzyma ścieżki 12 nm. W rzeczywistości do produkcji Volta wykorzystana zostanie ulepszona litografia 16 nm. Zmiana nazewnictwa ma wynikać z chęci rozróżnienia obu rozwiązań i właśnie działania typowo marketingowego. Usprawniony proces technologiczny 16 nm FinFET ma odznaczać się lepszą sprawnością energetyczną oraz niższymi kosztami produkcji. Oczywiście powyższe informacje nie są jak na razie oficjalne i z tego powodu należy brać na nie poprawkę. Niemniej doniesienia o nowej litografii pojawiały się już kilka tygodni wcześniej, więc najprawdopodobniej coś w nich jest. Premiera kart graficznych z architekturą Volta spodziewana jest w drugim kwartale 2018 roku, więc na konkretny przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Nvidia zbuduje karty Volta z wykorzystaniem procesu 12 nm?

 0