NVIDIA zhakowała hakera, który ich zhakował. Zwroty akcji i piękna zemsta w finale

NVIDIA zhakowała hakera, który ich zhakował. Zwroty akcji i piękna zemsta w finale

W minionym tygodniu słyszeliśmy pogłoski, że NVIDIA padła ofiarą cyberataku, jednak sama firma nie potwierdzała tych doniesień, twierdząc jedynie, że prowadzone są czynności sprawdzające. Okazuje się, że faktycznie ktoś wykradł dane z serwerów firmy, jednak sprawa nie potoczyła się po myśli hakerów, bo NVIDIA przystąpiła do kontrataku.

Według specjalistów do spraw zabezpieczeń, za atakiem na NVIDIĘ stoi pochodząca z Ameryki Południowej grupa Lapsus$. Potwierdzają to sami hakerzy, którzy twierdzą, że wykradli 1 TB danych, w tym loginów i haseł pracowników NVIDII. Hakerzy zagrozili, że opublikują pliki w internecie i na dowód swoich słów zamieścili kilka screenów z rzekomymi wykradzionymi informacjami, jednak nie dowodziły one wcale, że doszło do włamania. Potwierdziła to jednak sama NVIDIA, która zamiast negocjować z hakerami, sama ich... zhakowała.

Hakerzy włamali się na serwery NVIDII i rzekomo wykradli 1 TB poufnych danych. NVIDIA nie zapłaciła okupu, a zamiast tego zhakowała hakerów, zaszyfrowała wykradzione dane i wpuściła ransomware do ich systemów.

Grupa Lapsus$ przyznała, że zostali zhakowani przez NVIDIĘHakerzy rzekomo pozostawili jedną ze swoich maszyn wirtualnych zarejestrowaną w programie do zarządzania urządzeniami mobilnymi NVIDII, który dał producentowi GPU backdoora do ich systemów. NVIDIA zdalnie zaszyfrowała skradzione dane i odcięła grupie dostęp do sieci firmy. W gratisie zainfekowano im systemy oprogramowaniem typu ransomware. Hakerzy twierdzą jednak, że zrobili kopię zapasową wykradzionych danych, jednak nie ma na to żadnego potwierdzenia.

Hakerzy z Lapsus$ zdają się jednak miotać w swoich działaniach. Najpierw domagali się okupu, by następnie obrażać firmę i twierdzić, że włamanie to efekt ich polityki. Ostatecznie poczuli się urażeni zhakowaniem ich systemów i zagrozili, że w odwecie ujawnią dane. Niektóre źródła podają, że Lapsus$ ujawnił dane bezpieczeństwa pracowników NVIDII na Telegramie, ale nie zostało to zweryfikowane. Nawet jeśli tak się stało faktycznie, to firma miała wystarczająco dużo czasu, aby zaktualizować hasła dostępowe i uczynić wycieki bezużytecznymi. Lapsus$ twierdzi również, że posiada zastrzeżone informacje o układach graficznych NVIDII, jednak zdaje się, że jest to bardziej usilna próba przekonania wszystkich, że posiadają dane, za które warto zapłacić.

Zobacz także:

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA zhakowała hakera, który ich zhakował. Zwroty akcji i piękna zemsta w finale

 0