NVIDIA została drugim największym klientem TSMC. Ustępuje w tej kwestii tylko Apple

NVIDIA została drugim największym klientem TSMC. Ustępuje w tej kwestii tylko Apple

Największym klientem TSMC wciąż pozostaje Apple, jednak NVIDIA jest tuż za firmą z Cupertino. W ubiegłym roku producent GPU był drugim najważniejszym klientem TSMC, odpowiadając aż za 11% przychodów netto.

NVIDIA zapłaciła TSMC blisko 8 miliardów dolarów

Zwiększająca się popularność sztucznej inteligencji dała NVIDII bardzo duże możliwości do rozwoju. Wraz z rosnącą liczbą firm działających z obszarze AI podniosło się także zapotrzebowanie na sprzęt mogący sprostać wymaganiom związanym z pracami nad sztuczną inteligencją. Takie układy dostarcza NVIDIA, a rosnący popyt to oczywiście rosnąca podaż. To właśnie prawdopodobnie ze względu na zwiększone zainteresowanie procesorami graficznymi AI Zieloni mogli stać się w zeszłym roku drugim co do wielkości klientem tajwańskiego TSMC odpowiadającego za produkcję chipów. NVIDIA ustępuje w tej kwestii wyłącznie Apple'owi, który wciąż obejmuje pozycję lidera.

NVIDIA zapłaciła TSMC 241,15 miliarda dolarów tajwańskich, co dawało ok. 7,73 miliardów dolarów amerykańskich.

NVIDIA zapłaciła TSMC 241,15 miliarda dolarów tajwańskich, co dawało ok. 7,73 miliardów dolarów amerykańskich. To gigantyczna kwota, a przecież wciąż mówimy wyłącznie o opłacie za usługi produkcyjne TSMC. Tak potężne pieniądze odpowiadały za aż 11% przychodów netto TSMC. Bycie drugim największym klientem może oznaczać dla NVIDII specjalne traktowanie. TSMC z całą pewnością nie chciałoby stracić tak ważnej firmy, zwłaszcza w dobie rozwijającej się sztucznej inteligencji i wysokiego zapotrzebowanie na układy AI. Może to więc stanowić solidny argument dla NVIDII na przykład podczas negocjowania cen czy też dostaw. NVIDIA może mieć również dzięki temu pierwszeństwo w zamówieniach na nowe procesy litograficzne.

Do wyniku Apple wciąż daleko

Wspomniane 11% całkowitych przychodów TSMC to wciąż ponad dwukrotnie mniej niż dało zarobić firmie Apple. Gigant z Cupertino odpowiadał w 2023 roku za 25% całkowitych przychodów TSMC, co przekładało się na 17,52 miliardy dolarów amerykańskich.

Przebicie Apple pod tym względem będzie zatem ciężkie, jednak wiele zależy od tego jak będzie wyglądał rynek w 2024 roku i kiedy rzeczywiście nasyci się procesorami graficznymi AI. Jeśli popyt na układy do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją będzie rósł to NVIDIA może w 2024 roku odpowiadać za jeszcze większą część łącznych przychodów TSMC.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: NVIDIA została drugim największym klientem TSMC. Ustępuje w tej kwestii tylko Apple

 0