Obsługa FreeSync na karcie graficznej NVIDII? To możliwe

Obsługa FreeSync na karcie graficznej NVIDII? To możliwe

Zarówno AMD, jak i NVIDIA, oferują technologie synchronizujące pracę karty graficznej i generowane przez nią klatki z odświeżaniem monitora. Mowa tu oczywiście o odpowiednio FreeSync oraz G-Sync, których celem jest upłynniane obrazu, eliminowanie  efektu rozrywania  i redukcja opóźnień. Niestety nie są one ze sobą kompatybilne, czyli w normalnych warunkach, by skorzystać z dobrodziejstw FreeSync, potrzebujemy karty graficznej Czerwonych oraz monitora, który wspiera tę technikę lub też GeForce’a i wyświetlacza z obsługą G-Sync, co oznacza wymuszanie na użytkownikach zakupu konkretnych produktów. Okazuje się jednak, że jest sposób, by ominąć te ograniczenia i cieszyć się FreeSync na kartach graficznych NVIDII - jest tu wprawdzie pewien haczyk, ale nie uprzedzajmy faktów.

Użytkownik Reddita udowodnił, że można obsłużyć technologię FreeSync za pomocą karty graficznej NVIDII.

AMD FreeSync na karcie graficznej NVIDII To możliwe

Jeden z użytkowników Reddita, znany jako "survfate", pochwalił się, że udało mu się zmusić do działania FreeSync wraz z kartą graficzną GeForce GTX 1060 od NVIDII. Na dowód opublikował stosowne screenshoty, ale również instrukcję, jak tego dokonać. „Na na razie udało mi się przetestować tę konfigurację w grze Batman AK oraz w demie AMD Freesync Windmill. Windmill wykrywa FreeSync bez problemu i możecie dostrzec, że technologia ta działa na 1060” - napisał survfate. Jego metoda wymaga jednak wykorzystania układu APU od AMD łączącego w sobie CPU Ryzen i GPU Vega. W tym przypadku posłużył się on procesorem Ryzen 2200G z grafiką Radeon Vega 8, ale tego samego rozwiązania można użyć wraz z Ryzenem 5 2400G (sparowanym np. z GeForcem GRX 1070, co potwierdziła redakcja WccfTech).

Aby było to możliwe, potrzeba jednak trochę zabawy z BIOS. Survfate udało się dokonać tego przez podłączenie karty graficznej GeForce GTX 1060 do monitora bez FreeSync oraz drugiego wyposażonego w tę technologię, bezpośrednio do płyty głównej. To uaktywniło zintegrowany układ Vega 8 w BIOS. Następnie wymusił on w Nvidia Control Panel renderowanie gry/aplikacji za pomocą karty GTX 1060 zamiast Vega 8. Dokładną instrukcję obsługi znajdziecie w stosownym wątku w serwisie Reddit. Jest to niezwykle interesujące odkrycie, które zdaje się potwierdzać, że sam hardware jest kompatybilny ze sobą i jedynie producenci blokują wykorzystanie stosownej technologii na urządzeniach konkurencji, tym bardziej, że monitory z FreeSync przeważnie są wyraźnie tańsze od swoich odpowiedników z G-Sync. Być może otworzy to możliwość szerszego wykorzystania rozwiązania AMD na kartach Zielonych, ale zapewne bardziej prawdopodobne jest, że opcja ta zostanie całkowicie wyłączona w nowych sterownikach.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Obsługa FreeSync na karcie graficznej NVIDII? To możliwe

 0