OCuLink lepszy do zewnętrznych kart graficznych niż Thunderbolt 3/4, ale...

OCuLink lepszy do zewnętrznych kart graficznych niż Thunderbolt 3/4, ale...

Złącze OCuLink umożliwia bezpośredni dostęp do czterech linii PCIe dla nowoczesnych kart graficznych. W przeciwieństwie do Thunderbolt 3 i 4, które są ograniczone do 40 Gb/s, OCuLink umożliwia prędkość do 64 Gb/s. Jest to ważny czynnik przy rozważaniu opcji korzystania z zewnętrznych grafik (tzw. External GPU).

Opcje External GPU rozszerzyły się w 2023 r. wraz z wprowadzeniem złącza OCulink dla większej liczby produktów konsumenckich. Samo złącze nie jest nowym pomysłem, można je było spotkać w środowisku serwerowym od lat, jednak w związku z powolnym rozwojem interfejsu Thunderbolt i jeszcze wolniejszym przyjmowaniem przez producentów laptopów nowszych standardów, OCuLink wydawało się idealnym rozwiązaniem przejściowym.

Złącze OCuLink umożliwia bezpośredni dostęp do czterech linii PCIe dla nowoczesnych kart graficznych.

Złącze OCulink można teraz znaleźć w przenośnych systemach do gier, laptopach, mini-komputerach, a nawet kieszonkowych zewnętrznych procesorach graficznych, takich jak ten od OneXplayer o nazwie OneXGPU lub GPD G1. Ale niezależnie od tego są to bardzo wolne karty graficzne, napędzane przez GPU AMD Navi 33, które w najlepszym wypadku może jedynie podwoić wydajność zintegrowanej grafiki.

Na szczęście na rynku pojawił się zewnętrzne stacje dokujące GPU ze złączami OCulink, co oznacza, że ​​kompatybilny sprzęt można podłączyć bezpośrednio do wysokiej klasy desktopowych kart graficznych, takich jak GeForce RTX 4070 Ti SUPER lub nawet GeForce RTX 4090. W przeciwieństwie do kieszonkowych GPU, takie systemy wymagają również zewnętrznych zasilaczy.

Chiński recenzent Golden Pig Upgrade przetestował w związku z tym konfigurację obejmującą nowy laptop z procesorem Intel Core Ultra 5 125H podłączony do zewnętrznego GPU do komputerów stacjonarnych za pośrednictwem złącza OCuLink. Wyniki są interesujące i rzucają światło na potencjalne wąskie gardła w systemie.

GeForce RTX 4070 Ti SUPER traci 9,8% wydajności po podłączeniu do laptopa i wyświetlaniu obrazu bezpośrednio na monitorze laptopa. Ale GeForce RTX 4090 to zupełnie inna historia, bo spadek wydajności w tym przypadku sięga aż 22,6%. Test dowodzi, że podłączenie zewnętrznej karty graficznej bezpośrednio do monitora zewnętrznego może zapewnić znacznie większą wydajność przy niższych stratach wynoszących zaledwie 16,6%.

Spadek wydajności może się różnić w zależności od testu. TimeSpy Extreme w przypadku GeForce RTX 4090, pracującego w rozdzielczości 4K, nie wykazuje prawie żadnego spadku wydajności podczas korzystania z zewnętrznego wyświetlacza. Wygląda na to, że zewnętrzne GPU korzystające z OCuLink podlegają tym samym wąskim gardłom, co grafika podłączona przez Thunderbolt, ale z mniejszym spadkiem wydajności. Mimo to stanowią ciekawą alternatywę w segmencie eGPU, bo tego typu stacje eGPU z Thunderbolt 5 prawdopodobnie nie pojawią się wcześniej niż w 2025 r., ponieważ prawie żadna platforma nie obsługuje tego interfejsu. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: OCuLink lepszy do zewnętrznych kart graficznych niż Thunderbolt 3/4, ale...

 0