Oculus Quest 2 już oficjalnie. Facebook porzuca headset Rift

Oculus Quest 2 już oficjalnie. Facebook porzuca headset Rift

Po wyraźnym falstarcie, jakim było opublikowanie w tym tygodniu reklamy Oculus Quest 2, Facebook w końcu oficjalnie zaprezentował swoje nowe, bezprzewodowe, samodzielne gogle VR. Firma chwali się, że usprawnienia względem pierwszej generacji objęły praktycznie każdy aspekt headsetu wirtualnej rzeczywistości, dzięki czemu możemy cieszyć się wyższą rozdzielczością i płynnością, dłuższym czasem pracy na baterii, poprawionymi kontrolerami czy wygodniejszym użytkowaniem. To wszystko w cenie zaczynającej się 299 USD, choć w Europie będzie to 349 EUR, co oznacza, że i w Polsce, będziemy musieli zapłacić więcej, ale to już praktycznie standard w przypadku produktów marki Oculus. Co takiego konkretnie ma więc Oculus Quest 2 do zaoferowania?   

Facebook chwali się, że usprawnienia względem pierwszej generacji Quest objęły praktycznie każdy aspekt headsetu wirtualnej rzeczywistości.

Zacznijmy od wyświetlacza, który jak zdradził już Facebook kilka dni temu w reklamie, oferować będzie rozdzielczość blisko 2K na oko. Producent postawił na technologię LCD o rozdzielczości wynoszącej dokładnie 1830 x 1920 pikseli na oko. Dla porównaniu w poprzedniku było to 1440 x 1600 pikseli, więc różnica powinna być widoczna. Podobnie ma się kwestia częstotliwości odświeżania ekranu, która co prawda na starcie wynosić będzie 72 Hz, czyli tyle samo co w pierwszym Quest, ale po premierze otrzymać ma aktualizację, która odblokuje odświeżanie do 90 Hz. Podobnie jak poprzednio, sprzęt korzystać będzie z systemu śledzenia ruchów użytkownika, opartego o cztery kamerki umieszczone na froncie urządzenia. Sercem Oculus Quest 2 jest zaś procesor Snapdragon XR2 i będzie to pierwszy headset, który wykorzysta tę platformę Qualcomm stworzoną specjalnie dla potrzeb wirtualnej rzeczywistości. Na pokładzie znajdziemy także 4 GB pamięci RAM i 64 GB lub 256 GB na dane. 

Jak podaje Facebook, gogle będą o ok. 10% lżejsze od poprzednika, zawierają system regulacji optyki oraz materiałowy pasek, który ma być zdecydowanie wygodniejszy od plastikowego. Z kolei nowe kontrolery Touch oferować mają lepsze śledzenie naszych ruchów i zostały zoptymalizowane pod kątem haptycznym, dostarczając poprawiony force feedback. Nie zabrakło też wsparcia dla Link, które pozwoli podpiąć headset do komputera i grać w pecetowe gry VR. Oculus Quest 2 zadebiutuje na rynku 13 października i jest następcą nie tylko pierwszego Quest, ale i modelu Rift S (oba te urządzenia zostaną wkrótce wycofane ze sprzedaży, ale Facebook wciąż obiecuje wsparcie). Cena wersji 64 GB to 299 USD (w Europie 349 EUR), a wariantu 256 GB 399 USD (w Europie 449 EUR).      

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oculus Quest 2 już oficjalnie. Facebook porzuca headset Rift

 0