Od dziś możecie zostawić dowód w domu. Startuje mObywatel 2.0

Od dziś możecie zostawić dowód w domu. Startuje mObywatel 2.0

Jest już dostępna rządowa aplikacja mObywatel 2.0, dzięki której możemy zostawić w domu dowód osobisty i załatwić kilka urzędowych spraw przez smartfon.

Od dziś (14 lipca) wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel. W nowej wersji apki znajduje się cyfrowy mDowód, którym będzie można potwierdzać swoją tożsamość tak samo, jak plastikowym dowodem osobistym lub paszportem. Warto podkreślić, że nie jest to cyfrowa wersja naszego dowodu osobistego, bo oba dokumenty mają inny numer seryjny, datę wydania i ważności. Będziemy mogli jednak posiłkować się cyfrowym dowodem praktycznie tak samo jak fizycznym, gdyż będzie on respektowany m.in. w urzędach, u notariusza, zawierając umowy, wypożyczając samochód czy sprzęt sportowy. Aby potwierdzić tożsamość, trzeba będzie zeskanować smartfonem kod QR, udostępniony np. przez urzędnika, a następnie udostępnić swoje dane z mDowodu.

Od dziś (14 lipca) wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel. W nowej wersji apki znajduje się cyfrowy mDowód.

mDowodu nie będziemy mogli jednak wykorzystać, składając wniosek o nowy dowód osobisty, przekraczając granicę kraju (cyfrowy dowód nie będzie też respektowany za granicą) oraz załatwiając sprawy w podmiotach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).

mObywatel 2.0 to nie tylko cyfrowy dowód

Aplikacja mObywatel 2.0, która jeszcze dziś powinna pojawić się na platformach Google Play i App Store, przynosi także szereg innych nowości. Są to:

  • ePłatności – możliwości płatności Blikiem za opłaty administracyjne, choć na razie w ramach pilotażu skorzystamy z tej opcji w 7 miastach (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz, Włocławek, Gdynia, Poznań),
  • Bezpieczny autobus – to funkcja skierowana głównie do rodziców i opienków, która pozwala szybko sprawdzić podstawowe dane techniczne pojazdu (o badaniach technicznych, polisie OC), którym mają podróżować dzieci na wakacje 
  • Twoja okolica – dostęp do dokumentów lokalnych w wersji cyfrowej, w tym zawierających usługi i ulgi dla mieszkańców. Z tej opcji mogą skorzystać samorządy, dołączając do mObywatela swoje dokumenty, np. kartę mieszkańca, karty potwierdzające np. przynależność do klubów sportowych, klubów seniora itd.
  • Logowanie przez mObywatela 2.0 – za pomocą aplikacji będziemy mogli zalogować się do serwisów publicznych, np. do e-Urzędu Skarbowego, ZUS, PUE, IKP.
     
  • Zgłoś naruszenie – wybierając w aplikacji jedną z kilku kategorii (np. naruszenie środowiskowe), dzięki aplikacji będziemy mogli w prosty sposób zgłosić naruszenie. W tym celu wystarczy opisać sytuację, dodając zdjęcie i lokalizację, a zgłoszenie może być anonimowe.

Funkcje dla biznesu

mObywatel 2.0 to także rozwiązanie dla firm. Każda firma będzie mogła zaimplementować aplikację na własne potrzeby, wykorzystując dedykowany komponent (BackSystem). 

Do czego możemy wykorzystać aplikację mObywatel 2.0 w swojej firmie? 

  • potwierdzimy tożsamość swoich klientów i kontrahentów,
  • zweryfikujemy uprawnienia kierowcy, np. zatrudniając nowego pracownika,
  • potwierdzimy prawo do korzystania ze zniżek (studentów i uczniów, emeryta-rencisty, posiadacza Karty Dużej Rodziny).

Wkrótce w mObywatelu 2.0

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiada wprowadzenie do aplikacji nowych usług, m.in.:

  • Zastrzeż PESEL - umożliwi ochronę przed kradzieżą tożsamości.
  • e-Doręczenia - elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki temu obywatele będą wygodnie kontaktować się z urzędami.
  • e-Pełnomocnictwa - umożliwi wygodne wystawianie pełnomocnictw, korzystanie z nich i zarządzanie nimi.
  • Historia pojazdu - ułatwi szybkie sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz wiarygodności oferty sprzedawcy.
  • e-Wizyta w ZUS - pozwoli umówić przez internet wizyty w placówce ZUS.
  • Zgłoszenie utraty dowodu osobistego - czasowe zawieszenie dokumentu lub jego całkowite unieważnienie.
  • Tymczasowe prawo jazdy - będzie uprawniać do prowadzenia pojazdu od razu po zdanym egzaminie, a jeszcze przed wyrobieniem właściwego dokumentu.
  • Nowe dokumenty lokalne - w aplikacji pojawią się kolejne dokumenty lokalne innych miejscowości, które umożliwią mieszkańcom korzystanie z lokalnych zniżek i benefitów.
  • Legitymacja osoby z niepełnosprawnością - potwierdzenie orzeczenia o niepełnosprawności.
Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Od dziś możecie zostawić dowód w domu. Startuje mObywatel 2.0

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł