Od września TSMC zakończy dostawy dla Huawei

Od września TSMC zakończy dostawy dla Huawei

Amerykańska krucjata przeciw Huawei rozszerza swój zasięg i oprócz wyrzucenia firmy z rynku, doprowadza do całkowitego odcięcia jej od nowych osiągnięć. Niedawno uchwalone prawo wymaga od każdej firmy, korzystającej z amerykańskich narzędzi lub projektów, ubiegania się o licencję na sprzedaż swoich produktów firmie Huawei. Nowe prawo zdaje się obejmować również TSMC. Tajwański producent wyprodukował większość procesorów i sprzętu komórkowego wykorzystywanego w urządzeniach Huawei. Prezes TSMC, Mark Liu, ogłosił na konferencji dla inwestorów, że TSMC przestrzega nowych amerykańskich przepisów i nie przyjęto żadnych nowych zamówień od Huawei po 15 maja. Od 14 września nie będą realizowane żadne nowe dostawy do Huawei. TSMC wystąpi o licencję, jednak moce przerobowe rezerwowane dla Huawei, zostały już przejęte przez inne firmy, w związku z czym TSMC nie czuje silnej potrzeby i presji finansowej, żeby tę licencję faktycznie otrzymać.

We wrześniu Huawei otrzyma ostatnią dostawę od TSMC. Dalsza współpraca będzie wymagać licencji od USA, a na tym tajwańskiej firmie wcale nie zależy. Zarezerwowane moce przerobowe szybko przejęli inni chętni.

TSMC jest świadome, że nowa ustawa nie wyrządzi im wiele szkód. Rozwój technologii 7nm, 5nm i 3nm przyniósł rzesze chętnych nowych klientów. AMD i Nvidia będą wykorzystywać TSMC do obsługi dużych partii nadchodzących produktów. Apple podobno jest również zainteresowane współpracą z TSMC przy produkcji układów ARM dla komputerów Mac. I chociaż sprzedaż mobilna spada, oczekuje się, że zapotrzebowanie na drogi sprzęt 5G zwiększy również sprzedaż w tym sektorze.

Dużo gorsza za to jest sytuacja Huawei. TSMC każdego roku produkowało dla chińskiego giganta sprzęt o wartości kilku miliardów dolarów, w tym procesory Kirin, które znajdują się we wszystkich ich smartfonach. Huawei ma bardzo niewiele możliwości produkcji procesorów, ponieważ są podobnie odcięci od Intela, Samsunga i GlobalFoundries. Jeśli żadna z tych firm nie uzyska licencji, Huawei będzie polegać na mniejszych chińskich fabrykach, które patrząc realnie w najbliższej przyszłości będą miały trudności z nadążeniem za postępami większych konkurentów. Huawei prawdopodobnie ma wystarczająco dużo sprzętu, aby utrzymać sprzedaż przez rok lub dwa. Jeśli do tego czasu nie znajdą rozwiązania, zaczną balansować na krawędzi rentowności.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Od września TSMC zakończy dostawy dla Huawei

 0