Odkryto nowe APU AMD z CPU Zen i GPU Navi. Może trafić do next-genów

Odkryto nowe APU AMD z CPU Zen i GPU Navi. Może trafić do next-genów

Dobrze znany użytkownik Twittera o nazwie TUM_ APISAK, który regularnie dostarcza nam ciekawych przecieków z branży PC, tym razem odkrył nowe, niezwykle interesujące APU od AMD. To oznaczone zostało jako 2G16002CE8JA2_32/10/10_13E9, ale znane jest też pod znacznie łatwiejszą nazwą kodową Gonzalo (gdzie pierwsze litera G pochodzić ma od Gaming). Układ ten może okazać się podstawą dla konsolowego SoC, który wykorzystany zostanie w next-genach (PS5 i Xbox Scarlett), choć wciąż jest zbyt wcześnie, by dokonywać tu jakichkolwiek ostatecznych ocen. Generalnie radzimy podchodzić do poniższych informacji ze sporą rezerwą i traktować je w kategorii plotek lub spekulacji, ponieważ nawet jeśli coś jest na rzeczy, to zapewne wciąż trwają prace nad ostatecznym kształtem APU do nowych konsol Microsoftu i Sony, więc wiele może jeszcze ulec zmianie. Nie zmienia to jednak faktu, że odkrycie popularnego blogera jest niezwykle interesujące.

AMD APU znane pod nazwą kodową Gonzalo, może okazać się podstawą dla konsolowego SoC, który wykorzystany zostanie w next-genach (PS5 i Xbox Scarlett).

Odkryte nowe APU AMD z CPU Zen i GPU Navi. Może trafić do next-genów

Jeśli przyjrzymy się nieco bliżej oznaczeniu  2G16002CE8JA2_32/10/10_13E9, to możemy spróbować wyczytać z niego pewne szczegóły tego procesora. I tak, zdaje się, że APU oferować będzie 8 rdzeni bazujących na architekturze Zen (zapewne drugiej generacji), które mogą otrzymać bazowe taktowanie na poziomie 1,6 GHz, które w trybie boost wzrośnie do 3,2 GHz (choć cześć osób skłania się raczej do opinii, że 1600 nie odnosi się do bazowej prędkości CPU, tylko do układu wykorzystywanego przez Sony, a tak przynajmniej zdają się sugerować nazwy dotychczasowych SoC wykorzystywanych przez tego producenta). Poza tym, na pokładzie znaleźć ma się także 7 nm GPU Navi Lite, a tak przynajmniej sugerować ma kod 13E9 w nazwie, który kojarzony jest z identyfikatorem PCI-ID tego układu graficznego. Wygląda więc na to, że Navi, rzeczywiście może okazać się następcą Polarisa, a nie nową architekturą AMD od high-endu. Dla wielu osób może być to sporym rozczarowaniem, ponieważ oznaczałoby, że next-geny nie otrzymają GPU z górnej półki, a jedynie „średniaka”, ale z drugiej strony mówimy tu przecież o APU, a do tego obecna generacja pokazuje, ile tak naprawdę można wyciągnąć z przestarzałego sprzętu, niejednokrotnie zawstydzając pecetowe produkcje jakością grafiki.

Poza tym, zdaje się, że mamy do czynienia z układem pod podstawkę AM4, a spodziewać należy się także 4 MB pamięci cache L3 i 16 MB cache L3. 10/10 w nazwie może odnosić się zaś do prędkości taktowania GPU, wskazując na częstotliwość rzędu 1 GHz, a wygląda też na to, że jest to pierwsza iteracja tego prototypu, gdyż w oznaczeniu rewizji widnieje cyfra 0. Jeśli informacje te faktycznie się potwierdzą (przynajmniej w jakiś stopniu), to oznaczałoby wyraźny skok wydajności, szczególnie duży w zakresie CPU, które obecnie mocno ogranicza konsole dostępne na rynku (te wciąż bazują na architekturze Jaguar). Po cichu marzy nam się jednak, by urządzenia, które zadebiutować mają na rynku w 2020 lub 2021 roku, otrzymały możliwie najmocniejszą specyfikację, co powinno przynieść korzyści także dla segmentu PC, gdyż twórcy opracowując nowe gry przeważnie w pierwszej kolejności oglądają się za konsolami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Odkryto nowe APU AMD z CPU Zen i GPU Navi. Może trafić do next-genów

 0