Nowy raport niezależnego światowego zespołu doradców ds. energii przedstawia mocno optymistyczny obraz przyszłości energetyki. Według Embera źródła odnawialne osiągnęły rekordowe tempo wytwarzania energii elektrycznej, znacznie ograniczając emisje w niektórych z najbardziej energochłonnych regionów świata.
Ember właśnie opublikował swój najnowszy raport zatytułowany Global Electricity Review, który szczegółowo opisuje wykorzystanie odnawialnych i kopalnych źródeł paliw w wytwarzaniu energii elektrycznej na różne potrzeby osób prywatnych i przedsiębiorstw. Brytyjska organizacja non-profit podaje w nim, że odnawialne źródła energii odpowiadały za ponad jedną trzecią energii elektrycznej wytworzonej w 2023 r.
Celem tego raportu jest przedstawienie pierwszego „kompleksowego przeglądu” zmian w wytwarzaniu energii elektrycznej w ciągu ostatniego roku.
Celem tego raportu jest przedstawienie pierwszego „kompleksowego przeglądu” zmian w wytwarzaniu energii elektrycznej w ciągu ostatniego roku. Dane wskazują, że rok 2023 był rokiem kluczowym dla źródeł odnawialnych, ponieważ źródła energii słonecznej i wiatrowej odnotowały tempo wzrostu odpowiednio 23% i 10%. Z kolei w przypadku źródeł kopalnych produkcja energii elektrycznej wzrosła jedynie o 0,8%.
W raporcie Ember zebrano dane z 215 różnych krajów, w tym najnowsze dostępne dla 80 krajów odpowiadających za 92 procent światowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Uwzględniono także dane z 13 regionów geograficznych i gospodarczych, takich jak Azja, Afryka, UE i G7. Co także istotne, po raz pierwszy Ember udostępnia bezpłatnie swój kompleksowy raport, więc może się z nim zapoznać każdy zainteresowany.
Ember twierdzi, że niezaprzeczalny rozwój źródeł odnawialnych, w szczególności energii słonecznej, popchnie świat w stronę „nowej ery”, w której wytwarzanie paliw kopalnych stanie się mniej istotne. W raporcie podkreślono, że w 2000 r. odnawialne źródła energii do wytwarzania energii elektrycznej stanowiły zaledwie 19 procent światowego rynku, podczas gdy obecnie przekraczają 30 procent. Jednak w 2023 r. energia wodna osiągnęła najniższy poziom od pięciu lat, a węgiel i inne paliwa kopalne to kompensują, uniemożliwiając w ten sposób dalszą redukcję emisji gazów cieplarnianych.
Globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrosło o 2,2 proc. w 2023 r., przy czym Ember prognozuje jeszcze wyższe zapotrzebowanie na rok 2024. Oczekuje się, że w ciągu następnej dekady transformacja energetyczna wejdzie w nową fazę charakteryzującą się „trwałym” spadkiem zużycia paliw kopalnych i spadkiem emisji. Ember przewiduje, że sektor energetyczny jako pierwszy dokona dekarbonizacji, chociaż źródła kopalne, takie jak ropa naftowa, gaz i węgiel, nadal dominują w światowym zużyciu energii pierwotnej.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Odnawialne źródła pokrywają obecnie jedną trzecią światowego zapotrzebowania na energię elektryczną