Odszedł Gordon Moore, twórca znanego prawa Moore'a

Odszedł Gordon Moore, twórca znanego prawa Moore'a

W wieku 94 lat odszedł jeden z założycieli firmy Intel oraz twórca znanego w branży prawa Moore'a. O śmierci Gordona Moore'a poinformowała firma Intel oraz fundacja Gordona i Betty Moore'ów. Mężczyzna zmarł w piątek 24 marca 2023 roku w swoim domu na Hawajach otoczony przez rodzinę.

W lipcu 1968 roku, z inicjatywy Gordona Moore'a oraz jego wieloletniego przyjaciela, Roberta Noyce'a, powstała jedna z największych obecnie firmy technologicznych - Intel. Do 1975 roku, Moore był wiceprezesem wykonawczym, a następie został już prezesem. Cofając się nieco w czasie, 10 lat wcześniej, w 1965 roku, Moore dostrzegł interesujące zjawisko polegają na podwajaniu się liczby tranzystorów co około 1,5 roku. Obserwacja ta była na tyle istotna, że doczekała się nawet miana prawa. Do dziś co jakiś czas słyszy się o prawie Moore'a. Przez lata Gordon Moore piastował różne stanowiska w firmie Intel, ustępując dopiero w 2006 roku w wieku 77 lat.

To właśnie fundacja Moore'ów oraz firma Intel poinformowały, że Gordon Moore zmarł w piątek 24 marca 2023 roku. Mężczyzna odszedł w wieku 94 lat, a ostatnie chwile spędził w swoim domu na Hawajach otoczony członkami rodziny.

Oprócz pracy w branży technologicznej, Moore poświęcał również swoją energię i czas filantropii. Wspólnie z żoną założyli fundację Gordona i Betty Moore'ów, dzięki której poprawie ulec miała opieka nad pacjentem, ochrona środowiska oraz nauka. Od powstania w 2000 roku, fundacja przekazała na cele charytatywne ponad 5,1 miliarda dolarów.

To właśnie fundacja oraz firma Intel poinformowały, że Gordon Moore zmarł w piątek 24 marca 2023 roku. Mężczyzna odszedł w wieku 94 lat, a ostatnie chwile spędził w swoim domu na Hawajach otoczony członkami rodziny. Moore większości ludzi był z pewnością znany za sprawą wspomnianego prawa dotyczącego podwajania się liczby tranzystorów co określony czas.

Jego wkład w rozwój technologii był jednak znacznie większy. „Gordon Moore zdefiniował branżę technologiczną dzięki swojej wnikliwości i wizji (...)" - powiedział Pat Gelsinger, dyrektor generalny firmy Intel.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Odszedł Gordon Moore, twórca znanego prawa Moore'a

 0