Oficjalna zapowiedź AMD Radeon Vega Frontier Edition

Oficjalna zapowiedź AMD Radeon Vega Frontier Edition

To oficjalna informacja. AMD zaprezentowało właśnie akcelerator Radeon Vega Frontier Edition, czyli najprawdopodobniej najwydajniejsze wcielenie tej architektury. Nie jest to jednak sprzęt dedykowany graczom, a urządzenie do pracy w aplikacjach typu CAD.

Czerwoni przez długi czas utrzymywali, iż Vega pojawi się w II kwartale bieżącego roku. Słowa rzeczywiście dotrzymano, choć przedstawiony AMD Radeon Vega Frontier Edition trafi nie na rynek masowy, lecz do stacji roboczych. Kartę wyposażono w układ o powierzchni 530 mm2, wykonany w procesie technologicznym 14 nm FinFET. Struktura ma 64 bloki obliczeniowe CU, które składają się na 4096 procesorów strumieniowych, co potwierdza wcześniejsze doniesienia. Przy taktowaniu równym 1525 MHz daje to blisko 12,5 TFLOPS teoretycznej mocy przerobowej w operacjach o pojedynczej precyzji. Do tego dochodzi aż 16 GB pamięci typu HBM2, osiągającej przepustowość 480 GB/s. Tym niemniej producent nie precyzuje, czy użył dwóch stosów w połączeniu z wysoką częstotliwością, czy może czterech znacznie niżej taktowanych. Tym samym ciężko określić szerokość magistrali danych, która może być równa odpowiednio 2048 lub 4096 bitów.

Vega faktycznie pojawi się na rynku w II kwartale tego roku, ale nie w wersji konsumenckiej, a bardziej jako konkurent dla serii Quadro od Nvidii.

Z udostępnionych zdjęć wynika, iż AMD Radeon Vega Frontier Edition będzie występować zarówno w wersji chłodzonej kompaktowym układem wodnym, jak i klasycznym radiatorem z wentylatorem typu promieniowego. Ponadto, na fotografiach widać wyraźnie dwa 8-pinowe złącza zasilania. Co prawda pakietu wyjść obrazu nie ujawniono, ale notatka informująca o obsłudze ekranów 8K sugeruje co najmniej jeden DisplayPort 1.4. Jak twierdzi producent, AMD Radeon Vega Frontier Edition przewyższa Nvidia Titan Xp w aplikacjach takich jak Catia, PTC Cleo czy SolidWorks. Wyniki osiągnięto jednakowoż w syntetycznym teście SPECviewperf 12, nie zaś rzeczywistym środowisku roboczym. Urządzenie, jak już zdążyłem wspomnieć, trafi do pierwszych nabywców przed zakończeniem miesiąca czerwca. Niestety w dalszym ciągu nie wiadomo, co z Vegą w wydaniu konsumenckim. Niektóre plotki sugerują nawet możliwość przeniesienia jej debiutu na IV kwartał.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oficjalna zapowiedź AMD Radeon Vega Frontier Edition

 0