Oficjalnie: AMD Radeon RX Vega pojawi się jeszcze w tym kwartale

Oficjalnie: AMD Radeon RX Vega pojawi się jeszcze w tym kwartale

AMD Radeon RX Vega zbliża się wielkimi krokami. Jak twierdzi polski oddział Czerwonych, premiera flagowca nastąpi w ciągu bieżącego kwartału, a zatem nie później niż w czerwcu.

II kwartał 2017 z premierą Radeona RX Vega wiązany był od samego początku, jednakowoż od czasu lutowej konferencji "Capsaicin & Cream" nie ujawniano żadnych dodatkowych informacji o nadchodzących produktach, a tym samym zaczęto brać pod uwagę możliwość wystąpienia opóźnień. Dodatkowo, sama konferencja również nie rozpieściła, bo choć wielu spodziewało się przedstawienia gotowych akceleratorów, to jednak producent zdecydował się mówić głównie o kwestiach programowych i chwalić nawiązaniem współpracy z kilkoma deweloperami, m.in. firmą Bethesda. Summa summarum o Vedze wciąż wiemy niewiele. Wprawdzie AMD opublikowało jeszcze wyczerpujące materiały dotyczące założeń mikroarchitektury, ale właściwa specyfikacja techniczna cały czas pozostaje owiana tajemnicą. Ba, nie wiadomo nawet, czym tak naprawdę ma być Radeon RX Vega, ani z jaką kartą konkurencji przyjdzie mu rywalizować.

Wygląda na to, że AMD Radeon RX Vega zadebiutuje przed 30 czerwca 2017 bieżącego roku. Zadeklarował to sam producent.

Zmowę milczenia nieoczekiwanie przełamał polski oddział AMD, odpowiadając na pytanie jednego z subskrybentów w serwisie Facebook. - Vega wyjdzie, kiedy będzie gotowa... a będzie jeszcze w tym kwartale – stwierdza jeden z przedstawicieli. Ni mniej, ni więcej oznacza to, że akcelerator powinniśmy zobaczyć przed 30 czerwca 2017. Niemal w tym samym czasie, podczas trwającej wciąż wystawy NAB Show w Los Angeles, zaprezentowano możliwości nowego flagowca przy pracy z materiałem 8K w oprogramowaniu Adobe Premiere Pro CC 2017. Dodatkowo, serwis Guru3D wyjawił, iż Vegę zobaczymy z dwóch wcieleniach, desktopowym Vega 10 i mobilnym Vega 11. Już wcześniej wiadomym było, że AMD przygotowuje co najmniej dwa chipy w tej mikroarchitekturze, ale novum stanowi przypisanie ich do konkretnych urządzeń. W przypadku tej ostatniej informacji nie mamy jednak oficjalnego potwierdzenia ze strony producenta, więc może się ona okazać jedynie kolejną plotką.

 

[Aktualizacja #1]

Niestety przytoczony wpis zniknął z facebookowego profilu AMD, co najprawdopodobniej świadczy o jego nadinterpretacji przez media. Wygląda na to, że osoba prowadząca profil po prostu skorzystała ze styczniowej informacji prasowej, traktującej właśnie o premierze Vegi w II kwartale 2017, a nie posłużyła się jakimiś nieznanymi dotąd publicznie faktami. Nie zmienia to oczywiście faktu, że sami Czerwoni w przeszłości informowali o planach wydania nowości właśnie w tym okresie - ale widoczny powyżej post nie stanowi potwierdzenia tej informacji, a jedynie ją powiela. Cóż, tak inaczej niecierpliwie czekamy, bo chwilowo sytuacja na rynku hi-endowych kart grafiki prezentuje się bardzo jednostronnie, a to konsumentowi literalnie nie służy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oficjalnie: AMD Radeon RX Vega pojawi się jeszcze w tym kwartale

 0