Ograniczenie korzystania z Facebooka zmniejsza depresję i samotność

Ograniczenie korzystania z Facebooka zmniejsza depresję i samotność

Facebook i inne tego typu portale pomagają nawiązywać znajomości, podtrzymują kontakty i prowadzą do rozmaitej aktywności społecznej? Nic bardziej mylnego. A przynajmniej tak wynika z najnowszych badań. Ograniczenie korzystania z platform społecznościowych takich Facebook, Instagram czy Snapchat ma bezpośrednio prowadzić do redukcji samotności i depresji, co wynika z najnowszego opracowania opublikowanego przez naukowców z Uniwersytetu Pensylwanii. Raport zatytułowany "Koniec z FOMO: Ograniczenie mediów społecznościowych zmniejsza samotność i depresję" jest efektem obserwacji 143 studentów na przestrzeni 3 tygodni. FOMO jest to skrót od  Fear of Missing Out, co oznacza lęk przed pominięciem, który pojawia się u osób nałogowo korzystających z Facebooka. Chorzy boją się, że bezpowrotnie ominie ich coś istotnego. 

 

Obserwowani studenci zostali podzieleni na 2 grupy: jedna korzystała z portali społecznościowych w normalny dla siebie sposób i w dowolnym czasie, natomiast druga grupa miała ograniczony czas korzystania z każdego z serwisów do maksymalnie 10 minut dziennie. Studenci wysyłali badaczom zrzuty ekranu dokumentujące wykorzystanie baterii w ich iPhone'ach, co pokazywało ile faktycznie minut spędzili korzystając ze sprawdzanych aplikacji każdego dnia. Eksperyment pokazał, że wśród grupy o ograniczonym dostępie do portali społecznościowych, badacze zaobserwowali znaczące ustąpienie symptomów depresji.

Zaprzestanie porównywania swojego życia do życia innych ludzi miało znacznie większy wpływ niż można było oczekiwać i odbierałem siebie dużo bardziej pozytywnie podczas tych tygodni" - powiedział jeden ze studentów biorących udział w badaniu. Inne badania potwierdzały korelację pomiędzy mediami społecznościowymi a problemami ze zdrowiem psychicznym, jednak ten eksperyment jako pierwszy jasno i wprost pokazał powiązanie pomiędzy malejącym korzystaniem z mediów społecznościowych a poprawą w kwestii depresji i samotności. To dość ironiczne, jednak nie zaskakujące, że ograniczenie mediów społecznościowych, które obiecywały wspomagać kontakty międzyludzkie, wzmagają poczucie samotności i depresję. Ptzedstawiciele Facebooka i Snapchata odmówili komentarza w tej spawie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Ograniczenie korzystania z Facebooka zmniejsza depresję i samotność

 0