Około 80% botów na Twitterze wciąż przesyła fake newsy

Około 80% botów na Twitterze wciąż przesyła fake newsy

Twitter oraz Facebook to portale społecznościowe mające od dłuższego czasu problem z zaufaniem społeczności, którego z pewnością nie poprawiają afery pokroju Cambridge Analytica czy niedawny ogromny atak hakerski na platformę Marka Zuckerberga. Do tej grupy śmiało możemy dorzucić nierówną walkę zarówno Twittera, jak i Facebooka, z tzw. fake newsami. Ten pierwszy zdaje się mieć z tym większe kłopoty, ponieważ zgodnie z medialnymi doniesieniami, blisko 80% kont, o których wiadomo, że tweetowały fałszywe wiadomości, nadal pozostaje aktywnych. The Knight Foundation wrzucił do internetu raport, w ramach którego analizie poddano 700 tysięcy kont na Twitterze, stworzonych wyłącznie w celu przesyłania nieprawdziwych informacji.

Około 80% botów w dalszym ciągu rozprzestrzenia na Twitterze nieprawdziwe wiadomości, pomimo zapewnień CEO firmy o walce z tego rodzaju kontami.

Około 80% botów na Twitterze wciąż przesyła fake newsy

Przy okazji wyszło na jaw, że to dokładnie te boty stały za falą największych dezinformacji panujących swego czasu na popularnej platformie społecznościowej, związanych m.in. z ostatnimi wyborami w Stanach Zjednoczonych. Mało tego, większość z nich skupiała się w grupach stworzonych jedynie do prowadzenia skutecznych, skoordynowanych kampanii polegających na przesyłaniu identycznych fake newsów w celu zwiększenia zasięgów. Niestety, tak jak wspominaliśmy, większość z tych kont aktywnie działających zarówno przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi w 2016 roku, jak i wkrótce po nich, nie otrzymała kary w postaci permanentnego bana i w dalszym ciągu publikuje dziennie ponad milion kompletnie nieprzydatnych dla nas wiadomości. 

Taki stan rzeczy pozwala zadać pytanie, dlaczego Twitter tak kiepsko radzi sobie z pozbywaniem się tego rodzaju botów ze swojego serwisu? Przypomnijmy, że CEO Twittera, Jack Dorsey, w zeznaniach przed komisją senacką potwierdził skasowanie w 2018 roku około 8-10 milionów kont podejrzanych o rozpowszechnianie spamu. Dlaczego więc przeszło 80% fałszywych kont nadal funkcjonuje na stronie i bez najmniejszego kłopotu sieje dezinformację? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć w jakikolwiek logiczny sposób. Miejmy jednak nadzieję, że Twitter weźmie się do roboty i ostatecznie pozbędzie tego rodzaju szkodników, przywracając zaufanie użytkowników.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Około 80% botów na Twitterze wciąż przesyła fake newsy

 0