OnePlus zapowiada 120 Hz wyświetlacz AMOLED QHD

OnePlus zapowiada 120 Hz wyświetlacz AMOLED QHD

OnePlus przeprowadziło dziś specjalną konferencję, na której chiński producent pochwalił się opracowaną przez siebie technologią wyświetlaczy. CEO Pete Lau zdradził, że rozwiązanie to wyszło właśnie z fazy badawczo-rozwojowej, co oznacza, że jest duża szansa, iż zaimplementowane zostanie w nadchodzącym OnePlus 8. Tym bardziej, że już wcześniejsze przecieki sugerowały, że model OnePlus 8 Pro otrzymać może nowe panele OLED, a właśnie takie wyświetlacze zaprezentowało OnePlus (podstawowy wariant zapewne wyposażony będzie w coś prostszego). Najważniejszą nowością jest odświeżanie ekranu na poziomie 120 Hz (skok z 90 Hz), co gwarantować będzie jeszcze płynniejsze animacje. Co więcej, efekt potęgowany będzie przez 240 Hz reakcję na dotyk i czas renderowania klatki wynoszący zaledwie 8,3 ms. Warto wspomnieć, że jest to też ekran o rozdzielczości QHD.    

Najważniejszą nowością jest odświeżanie ekranu na poziomie 120 Hz (skok z 90 Hz), co gwarantować będzie jeszcze płynniejsze animacje.

OnePlus zapowiada 120 Hz wyświetlacz AMOLED QHD

Idąc dalej mamy coś, co OnePlus nazywa Smooth Chain i jest to kombinacja sprzętowych i software’owych optymalizacji, wraz z reakcją na dotyk i rozwiązaniami odpowiedzialnymi za wyświetlanie obrazu, dzięki czemu opóźnienie pomiędzy dotykiem a reakcją ekranu ma być rekordowo niskie. Znajdziemy tu również sowite wygładzanie płynności w grach, co kojarzy się z technologią Turbo GPU stosowaną przez Huawei, ale nie znamy jeszcze konkretów. Nowością jest też MEMC, czyli Motion Estimation, Motion Compensation. Technika ta działać ma na zasadzie inteligentnego duplikowania klatek i warstwy interpolacyjnej, przetwarzając obraz w niższej liczbie klatek na sekundę, by symulował on 120 kl./s. Wykonywane ma to być w czasie rzeczywistym przez niezależny chip umieszczony na wyświetlaczu.

OnePlus zadbało (a raczej jego dostawca wyświetlaczy, ponieważ chiński producent smartfonów sam nie wytwarza ekranów), by zastosowany panel oferował dokładne odwzorowanie kolorów. Nowy panel pochwalić może się wartością zaledwie 0,8 w skali JNCD (Just Noticeable Color Difference), a każdy wynik poniżej 1 uznawany jest za bardzo dobry. Co więcej, jest prawdziwie 10-bitowy, oferując aż 1,07 mld kolorów. Co ciekawe, nie wspomniano o wsparciu dla HDR, pomimo zapewnienia jasności na poziomie 1000 nitów (być może OnePlus wciąż stara się o stosowny certyfikat) i aż 4096 poziomów ustawienia jasności (z 1024). Nie zdziwi nas zatem, jeśli 120 Hz panele AMOLED będą nowym trendem w tegorocznych flagowcach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: OnePlus zapowiada 120 Hz wyświetlacz AMOLED QHD

 0