Opera GX - poznajcie pierwszą gamingową przeglądarkę internetową

Opera GX - poznajcie pierwszą gamingową przeglądarkę internetową

E3 to wielkie święto graczy, na którym spodziewamy się przede wszystkim zapowiedzi nowych gier od największych wydawców, takich jak EA, Bethesda, Square Enix czy Activision. Co prawda Sony oraz Microsoft (ale też inne firmy) często wykorzystywały targi w Los Angeles do ujawnienia swojego nowego gamingowego sprzętu, ale raczej rzadko na imprezie otrzymujemy debiut nowego oprogramowania dla graczy, a na taki ruch zdecydowało się Opera Software, które wypuściło nową przeglądarkę internetową skierowaną do tej grupy użytkowników. Opera GX, bo o niej tu mowa, promowana jest jako „pierwsza na świecie gamingowa przeglądarka” i w gruncie rzeczy jest to nieco zmodyfikowana wersja Opery, która otrzymała kilka naprawdę ciekawych funkcjonalności dedykowanych graczom.

Opera Software wypuściło nową przeglądarkę internetową skierowaną do graczy.

Warto zacząć od tego, że Opera GX pozwala nam na ustawienie limitów na to, jak dużo pamięci RAM i zasobów CPU wykorzystywane może być przez przeglądarkę. Trzeba bowiem pamiętać, że w zależności od tego, jak dużo kart mamy otwartych jednocześnie, przeglądarki potrafią być bardzo zasobożerne, czego najlepszym przykładem jest Chrome, który regularnie krytykowany jest za ten aspekt. Ustawienie limitów teoretycznie pozwolić ma na działanie przeglądarki w czasie, kiedy gramy, bez dużego wpływy na wydajność. Jeśli więc zdarza Wam się korzystanie z zasobów internetu (np. do śledzenia poradnika czy konsultowania w sieci danego tytułu) w czasie grania, to taka opcja może okazać się naprawdę przydatna. Co więcej, panel kontrolny Opery GX pozwala także na wyświetlanie w czasie rzeczywistym informacji o tym, jak dużo zasobów naszego PC wykorzystywane jest w danym momencie.       

Opera GX posiada także dedykowaną zakładkę o nazwie GX Corner, gdzie znajdziemy obecne promocje na gry i najświeższe newsy z tej tematyki. Nie mogło oczywiście zabraknąć także integracji Twitcha. Wystarczy zalogować się do platformy za pośrednictwem tej przeglądarki i z lewej strony pojawi się specjalny pasek z szybkim dostępem do naszego konta i powiadomieniami, kiedy nasi ulubieni streamerzy rozpoczną nadawanie. Ponadto przeglądarka posiada ciemny motyw z czerwonymi obramowaniami (te można zmieniać), a warto też wspomnieć o efektach dźwiękowych (te oczywiście można wyłączyć) stworzonych przez Rubéna Rincóna i zespół Berlinist, którzy byli nominowani do nagrody BAFTA za soundtrack do gry Gris. Całości dopełniają funkcje znane już ze standardowej Opery, takie jak wbudowane blokowanie reklam, darmowy serwis VPN czy zintegrowane czaty z różnych serwisów. Oczywiście wszystkie rozszerzenia dostępne dla Opery i Chrome są też kompatybilne z wersją GX. Przeglądarka jest już dostępna dla zainteresowanych (do pobrania TUTAJ), choć trzeba zaznaczyć, że jest to wczesny dostęp i mogą z niej skorzystać tylko osoby korzystające z systemu Windows.  

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Opera GX - poznajcie pierwszą gamingową przeglądarkę internetową

 0