Oppo i Xiaomi prezentują prototypy smartfonów z kamerką selfie pod ekranem

Oppo i Xiaomi prezentują prototypy smartfonów z kamerką selfie pod ekranem

Producenci smartfonów od kilku lat dążą do jak największej bezramkowości ekranów w swoich produktach i stosują w tym celu różne rozwiązania, które pozwalają im zrezygnować z ramek lub też ograniczyć je w możliwie największym stopniu. Zmorą ostatnich lat były oczywiście wcięcia, które spopularyzował iPhone X (choć nie był to pierwszy telefon z notchem), ale ostatnio widzieliśmy też rozsuwane konstrukcje typu slidery (np. Xiaomi Mi Mix 3), otwory bezpośrednio w wyświetlaczu (np. Samsung Galaxy S10), wysuwane moduły przedniej kamerki (np. OnePlus 7 Pro) lub też obrotowe kamerki (np. Asus ZenFone 6). To wszystko to jednak tylko półśrodki, które albo zaburzają sam ekran (notche i otwory), albo obarczone są ryzykiem związanym z dodatkowym mechanizmem. Od kilku lat mówi się jednak o technologii, która może okazać się lekiem na całe zło, czyli umieszczeniu przedniej kamerki pod ekranem i ta w końcu doczekała się praktycznej realizacji.

Zarówno Oppo, jak i Xiaomi, zaprezentowali dziś swoje prototypy urządzeń wyposażonych w kamerkę selfie umieszczoną przed ekranem.

Zarówno Oppo, jak i Xiaomi, zaprezentowali dziś swoje prototypy urządzeń wyposażonych w kamerkę selfie umieszczoną przed ekranem. Tym samym, choć wcześniejsze przecieki sugerowały, że to Samsung może zaprezentować tego typu rozwiązanie jako pierwszy, to jednak producenci z Chin po raz kolejny okazali się szybsi i bardziej innowacyjni od czołowych firm z tego segmentu. Powyżej możecie zobaczyć wideo umieszczone w serwisie Weibo przez wiceprezesa Oppo, Briana Shena, które pokazuje tę technologię w akcji. Przyznał on jednak, że na obecnym etapie trudno jest uzyskać za pomocą kamerki pod ekranem takie same rezultaty, jak w przypadku tradycyjnego aparatu i wiąże się to z pewną utratą jakości, ale Shen dodał, że przecież praktycznie żadna technologia nie jest perfekcyjna już na starcie i trudno nie przyznać mu racji.  

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź ze strony Xiaomi, ponieważ to umieściło swoje wideo w sieci zaledwie kilka godzin później. W tym wypadku technologię kamerki selfie pod ekranem zaimplementowano w prototypie flagowego smartfona Mi 9. Jak na razie, zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, nie wiemy jeszcze, kiedy możemy spodziewać się premiery pierwszych urządzeń, które zrobią użytek z przedniej kamerki ukrytej pod wyświetlaczem, ale wygląda na to, że wszystko jest na dobrej drodze i być może kolejne flagowce obu firm będą mogły pochwalić się tym rozwiązaniem. Z drugiej strony Xiaomi zapowiadało kilka miesięcy temu własny składany smartfon i jak na razie słuch o nim zaginął (być może Chińczycy zrazili się problemami Galaxy Fold od Samsunga), więc może to jeszcze trochę potrwać.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oppo i Xiaomi prezentują prototypy smartfonów z kamerką selfie pod ekranem

 0