Oppo prezentuje technologię aparatu ukrytego pod wyświetlaczem

Oppo prezentuje technologię aparatu ukrytego pod wyświetlaczem

Dziś w Chinach wystartowały targi MWC Shanghai 2019 i jedną z najciekawszych zapowiedzi pierwszego dnia jest niewątpliwie Under-Screen Camera od Oppo. Jest to oczywiście nowa, zwiastowana w tym miesiącu technologia przedniego aparatu, która pozwala na umieszczenie kamerki selfie pod ekranem, umożliwiając tym samym stosowanie praktycznie całkowicie bezramkowego designu, bez sięgania po rozwiązania w postaci wcięć czy specjalnych chowanych mechanizmów, które mogą być podatne na uszkodzenia. Tym samym Oppo stało się pierwszym producentem smartfonów, który opracował taką technologie, pomimo że od dłuższego czasu mówi się, że nad podobnym rozwiązaniem pracuje także Samsung i kilka innych firm (w tym także Xiaomi).

Under-Screen Camera od Oppo to technologia przedniego aparatu, która pozwala na umieszczenie kamerki selfie pod ekranem.

Tworząc Under-Screen Camera, Oppo musiało opracować nie tylko specjalnie dostosowany do niej moduł przedniego aparatu, ale i wyświetlacz. I tak, część ekranu znajdująca się bezpośrednio nad obiektywem wykonana jest z nietypowego, niezwykle transparentnego materiału z przeprojektowaną strukturą pikseli, by zapewnić optymalizację w zakresie przepuszczania światła. Aparat także jest nietypowy, gdyż zawiera bardzo duży obiektyw oraz sensor, a większe piksele pozwalać mają na zwalczanie refrakcji światła. Aparat przeważnie wykonuje bowiem zdjęcie w momencie, kiedy światło dociera do sensora przez obiektyw, ale w tym wypadku nad nim znajduje się wyświetlacz, co spowodować mogłoby, że fotografie byłyby nieostre. Oppo chwali się, że zastosowało tu trzy algorytmy, które mają temu przeciwdziałać, ale jednocześnie nie wpływać negatywnie na jakość samego wyświetlacza.  

Pierwszy z algorytmów dotyczy balansu bielu i Oppo postawiło na ukierunkowane korekty i kalibrację koloru, by kompensowały jakiekolwiek źródła światła, które mógłby negatywnie wpływać na jakość obrazu. Znajdziemy tu również algorytm HDR, który redukuje nadmierną ekspozycję jasnych fragmentów oraz zwiększa jasność w cieniach. Z kolei algorytm Haze Removal odpowiada za niwelowanie wpływu twardego materiału nad obiektywem poprzez zwiększanie ostrości zdjęć. Oppo chwali się, że ich rozwiązanie pozwoli dostarczyć „futurystyczne obudowy smartfonów unibody bez wcięć, które będą bardzo rozpoznawalne”, ale jak na razie milczy na temat specyfikacji, ceny czy dostępności pierwszych urządzeń, które skorzystają z tego systemu. Wiadomo jednak, że Under-Screen Camera zadebiutuje w nieodległej przyszłości, a producent przyznaje też, że jakość zdjęć w tym przypadku daleka będzie od ideału, ale mówimy o technologii, która dopiero raczkuje i na pewno będzie poprawia w kolejnych generacjach.  

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oppo prezentuje technologię aparatu ukrytego pod wyświetlaczem

 0