Oprogramowanie ASUS GPU Tweak II zaczęło wyświetlać reklamy w grach?

Oprogramowanie ASUS GPU Tweak II zaczęło wyświetlać reklamy w grach?

Gracze, szczególnie pecetowi, są wyjątkowo wrażliwi na wszelkiego rodzaju nieczyste zagrywki ze strony producentów, co wynika choćby z faktu, że wydają oni bardzo duże pieniądze na sprzęt do grania, więc oczekują, iż będą uczciwie traktowani. Trudno się zatem dziwić, że po tym jak jeden z użytkowników oprogramowania ASUS GPU Tweak II, które wykorzystywane jest choćby do trybu OC, zauważył, że to zaczyna wyświetlać reklamy w grach, szybko postanowił podnieść wrzawę na forach komputerowych. Nie trzeba chyba dodawać, że ta nowa „funkcjonalność” nie spodobała się też innym graczom, którzy zgodnie wyrazili swoje niezadowolenie z postępowania ASUSa, czyli bądź co bądź jednego z największych producentów kart graficznych i hardware’u PC na rynku.

Zdaje się, że narzędzie ASUS GPU Tweak II, wykorzystywane choćby do OC kart graficznych, zaczęło wyświetlać banery reklamowe w grach. 

Oprogramowanie ASUS GPU Tweak II zaczęło wyświetlać reklamy w grach?

GPU Tweak II to narzędzie, które dołączane jest do kart graficznych ASUSa - pozwala ono nie tylko na podkręcanie GPU i monitorowanie jego parametrów, ale posiada także wiele innych funkcji. Jedną z nich jest monitorowanie wydajności systemu za sprawą trybu nakładki (overlay), która wyświetlana jest nawet w grach (i innych trójwymiarowych aplikacjach) uruchomionych w trybie pełnoekranowym. Możemy ją skonfigurować, by ta wyświetlała temperaturę GPU, częstotliwość taktowania, liczbę klatek na sekundę itp. Użytkownik serwisu Reddit znany jako PurpleSquash640 dostrzegł jednak ostatnio, że ta zaczęła pokazywać w grze Battlefield V baner ASUSa, na którym znajduje się reklama nowych kart graficznych GeForce RTX od tajwańskiego producenta. Co prawda, na reklamie znajduje się także informacja, że by ją wyłączyć należy wcisnąć kombinację klawiszy ctrl + alt + F, ale takowa w ogóle nie powinna się tam znaleźć.

O ile nie mamy do czynienia ze zwykłym oszustwem (wysłaliśmy zapytanie do polskiego oddziału firmy w tej sprawie i czekamy na odpowiedź), to tego typu akcje na pewno nie przyniosą ASUSowi fanów. Nie byłby to jednak pierwszy tego typu przypadek, kiedy firma postępuje podobnie i wcześniej zarzucano jej agresywną implementację niechcianego oprogramowania czy właśnie reklamowanie się za pomocą własnego software’u, a ostatnio nawet próbowała, w przypadku swoich płyt głównych, bez zgody użytkowników wprowadzać pliki do folderu Windows System32. Jeśli informacje te się potwierdzą (jak na razie jest tylko jeden taki donos, ale oznaczać może to, że funkcja jest np. testowana), to na pewno ASUS może spodziewać się dużego sprzeciwu ze strony graczy, którzy mogą masowo zrezygnować z oprogramowania GPU Tweak II na rzecz konkurencyjnych rozwiązań.

Aktualizacja (2019-02-05 17:33:00): Otrzymaliśmy informację, że ta "funkcja" rzeczywiście jest obecna w oprogramowaniu ASUSa, ale nie jest włączona domyślnie (można też skonfigurować baner, by ten wyświetlał np. logo naszego klanu). 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oprogramowanie ASUS GPU Tweak II zaczęło wyświetlać reklamy w grach?

 0