Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy odkryte w automatach na kampusie uniwersyteckim

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy odkryte w automatach na kampusie uniwersyteckim

Gromadzenie osobistych danych biometrycznych za pomocą rozpoznawania twarzy lub innych metod do celów reklamowych od dawna budzi kontrowersje. Jednak większość ludzi nie spodziewa się, że automat z przekąskami będzie zbierał tego typu dane osobowe. Tymczasem, ktoś odkrył maszynę z M&M na kampusie kanadyjskiego uniwersytetu, która robiła to bez wiedzy i zgody studentów.

Uniwersytet Waterloo w Ontario w Kanadzie zaczął wycofywać te automaty po odkryciu w jednym z nich technologii rozpoznawania twarzy. Operatorzy i producenci maszyn zaprzeczają gromadzeniu lub sprzedaży danych biometrycznych, ale odkryty przypadek budzi obawy studentów. 

Student i Redditor „SquidKid47” opublikowali zdjęcie komunikatu o błędzie na jednym z uniwersyteckich automatów M&M, pokazujące, że program o nazwie „Invenda.Vending.FacialRecognition.App.exe” uległ awarii. Późniejsze dochodzenie przeprowadzone przez gazetę kampusową wywołało oburzenie wśród studentów, co skłoniło szkołę do nakazania usunięcia automatów z kampusu.

Odkryto maszynę z M&M na kampusie kanadyjskiego uniwersytetu, która wykorzystywała technologię rozpoznawania twarzy.

Producent automatów Invenda reklamuje usługi analityczne, które dostarczają operatorom danych o zwyczajach zakupowych na podstawie szacowanego wieku i płci, wskazując, że automaty posiadają systemy rozpoznawania biometrycznego. Placówka uniwersytecka sugeruje, że firma mogłaby przesyłać dane klientów do spółki-matki M&M, czyli Mars.

rozpoznawanie twarzy

Wierząc, że w automatach znajdują się małe kamerki, uczniowie zaczęli zakrywać je przedmiotami takimi jak guma do żucia i karteczki samoprzylepne, żądając ich usunięcia. Administracja szkoły nie przedstawiła jasnego harmonogramu wymiany maszyn.

Adaria, operator maszyny, twierdził, że ma ona jedynie czujniki ruchu, które aktywują ją (budzą), gdy wykryją osobę. Invenda i Adaria stwierdziły, że maszyny nie robią, nie przechowują ani nie przesyłają żadnych zdjęć ani filmów klientów. Invendia przyznaje jednak, że lokalnie przetwarza „cyfrowe mapy obrazu” z kamery.

Invenda twierdzi, że rejestruje wyłącznie dane anonimowe. Mimo to inną firmę w Kanadzie przyłapano na używaniu podobnej technologii do łamania na masową skalę przepisów dotyczących prywatności. Oficjalne dochodzenie przeprowadzone przez urzędników ds. prywatności w 2020 r. wykazało, że w latach 2017 i 2018 Cadillac Fairview używał kamer ukrytych w kioskach do gromadzenia zdjęć ponad pięciu milionów klientów w centrach handlowych w całej Kanadzie bez ich wiedzy i zgody. Chociaż nie ma bezpośredniego związku pomiędzy Cadillac Fairview i Invendą, wspomnienie tego incydentu wywołało debatę wśród uczniów Waterloo na temat tego, czy można wierzyć Invendzie lub Adarii na słowo.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy odkryte w automatach na kampusie uniwersyteckim

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł