Opublikowano pierwsze standardy przechowywania cyfrowych danych w DNA

Opublikowano pierwsze standardy przechowywania cyfrowych danych w DNA

W internecie opublikowano pierwsze standardy odnośnie przechowywania danych cyfrowych w DNA. Zdefiniowano zalecane metody na przechowywanie informacji o dostawcy oraz CODEC-u.

Przechowywanie danych w DNA

DNA Data Storage Alliance ogłosiło opublikowanie pierwszych specyfikacji dla przechowywania danych w DNA. Zawarto w nich rekomendowane metody zapisywania informacji o dostawcy oraz CODEC-u w DNA. Jak można się domyślać, przechowywanie informacji cyfrowych w DNA nie jest proste. DNA zwyczajnie nie jest przystosowane do zapisywania w nim stworzonych przez nas danych, jak zdjęcia.

Jedna z grup wchodzących w skład DNA Data Storage Alliance opracowała nie jedną, a dwie specyfikacje pozwalające na odnalezienie sekwencji niezbędnych do rozpoczęcia ładowania danych.

Problemem z przechowywaniem danych w DNA jest to, że w przeciwieństwie do konwencjonalnych nośników, jak dobrze znane nam dyski HDD czy SSD, DNA nie ma ustalonej struktury fizycznej, zintegrowanego kontrolera czy nawet metody pozwalającej na liniowe adresowanie różnych obszarów takiego nośnika danych. Oznacza to, że potrzebny jest specjalny sposób na rozpoczęcie czytania z DNA.

Opracowano dwie specyfikacje dotyczące ładowania danych

Jedna z grup wchodzących w skład DNA Data Storage Alliance opracowała nie jedną, a dwie specyfikacje pozwalające na odnalezienie sekwencji niezbędnych do rozpoczęcia ładowania danych. Specyfikacje te zostały nazwane Sector Zero oraz Sector One. Ta pierwsza odpowiada za określenie niezbędnych danych potrzebnych, żeby zidentyfikować CODEC oraz wskazuje organizację, która stworzyła zapisane DNA. Dzięki uzyskanym informacjom z Sector Zero można uzyskać dane w Sector One. Sector One zawiera natomiast między innymi metadane, jak opis zawartości i pozwala na odczyt rzeczywistych danych z DNA.

Ponieważ mowa o niecyfrowym nośniku potrzebne jest też "narzędzie" umożliwiające konwersję danych. Zamiana informacji cyfrowych na DNA i odwrotnie odbywa się z wykorzystaniem CODEC-a. Technologia przechowywania danych w DNA wciąż jeszcze potrzebuje czasu. Pojawienie się nowych standardów z pewnością jest kolejnym istotnym krokiem w jej rozwoju. Już teraz metodą tą zainteresowani są między innymi jedni z największych producentów klasycznych dysków. Członkami DNA Data Storage Alliance ą bowiem Seagate oraz Western Digital.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Opublikowano pierwsze standardy przechowywania cyfrowych danych w DNA

 0