Opublikowano standardy specyfikacji Li-Fi. Technologia nawet 100 razy szybsza od Wi-Fi

Opublikowano standardy specyfikacji Li-Fi. Technologia nawet 100 razy szybsza od Wi-Fi

Wiele firm od lat rozwija technologię Light Fidelity lub Li-Fi, a IEEE wykonało ostatnio znaczący krok w kierunku jej standaryzacji. Format komunikacji bezprzewodowej nie zastąpi Wi-Fi ani 5G, ale ma pewne zalety, które mogą sprawić, że będzie przydatny w określonych warunkach.

Czym jest Li-Fi?

IEEE wydało standard 802.11bb dla Li-Fi, bezprzewodowego systemu transmisji, który może być szybszy i bezpieczniejszy niż tradycyjne metody bezprzewodowe. Nowy standard toruje drogę różnym producentom do tworzenia kompatybilnych ze sobą urządzeń Li-Fi. Nie oczekuje się jednak, że Wi-Fi i Ethernet zostaną zastąpione przez tę technologię w najbliższym czasie.

Li-Fi nie zastąpi Wi-Fi ani 5G, ale ma pewne zalety, które mogą sprawić, że będzie bardzo przydatne w określonych warunkach.

Zamiast fal radiowych Light Fidelity (Li-Fi) przesyła dane za pomocą migoczącego światła ze zwykłych diod LED do odbiorników, które mogą wykrywać fotony i przekształcać je z powrotem w informacje. Użytkownicy nie powinni zauważyć migotania, ponieważ występuje ono przy częstotliwościach powyżej 60 Hz – zbyt szybko, aby ludzkie oko mogło je dostrzec. Co więcej, sygnały Li-Fi mogą być 100 razy szybsze niż Wi-Fi, potencjalnie osiągając 224 GB/s.

Zastosowanie

Firmy pracujące nad tą technologią, w tym pureLiFi, Fraunhofer HHI i Philips, zintegrowały ją z systemami oświetleniowymi, dzięki czemu urządzenia mogą odbierać Internet za pośrednictwem lamp sufitowych w domach lub biurach. Fraunhofer HHI zaproponował wykorzystanie LiFi do usprawnienia transportu poprzez nadawanie za pomocą lamp ulicznych, świateł stopu i reflektorów pojazdów, potencjalnie umożliwiając komunikację między pojazdami.

Lepsze i gorsze od Wi-Fi

Internet oparty na świetle może mieć kilka przewag nad Wi-Fi lub 5G, poza wspomnianą prędkością oczywiście. Ponieważ nie wykorzystuje fal radiowych, może być pomocny w miejscach, w których widmo fal radiowych jest już zatłoczone. Co więcej, Li-Fi może utrzymać silny sygnał w miejscach, w których inne technologie bezprzewodowe zwykle mają z tym problemy, na przykład w tunelach. Poza tym jest również bezpieczniejsze, ponieważ nie penetruje nieprzezroczystych obiektów, co uniemożliwia śledzenie, blokowanie lub przechwytywanie sieci przez ściany lub poza zasięgiem źródła światła.

Jednak wymóg połączenia przez linię wzroku lub odbicie stanowić może dużą przeszkodę w szerokiej implementacji, ponieważ ogranicza potencjalny zasięg sieci Li-Fi. Z tego powodu technologia ta prawdopodobnie uzupełni, a nie zastąpi obecne technologie bezprzewodowe.

Ponadto korzystanie z Li-Fi wymaga innych odbiorników niż te, które dostawcy już oferują klientom i producentom dla Wi-Fi lub 5G, co także nie pomaga w szerokiej popularyzacji. PureLiFi zaproponowało lekką antenę do wdrożenia w przyszłych smartfonach, odbiornik USB do istniejących komputerów PC i innych produktach wykorzystujących Li-Fi.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Opublikowano standardy specyfikacji Li-Fi. Technologia nawet 100 razy szybsza od Wi-Fi

 0