Oracle pozwane za gromadzenie i sprzedaż danych osobowych miliardów osób

Oracle pozwane za gromadzenie i sprzedaż danych osobowych miliardów osób

Oracle jest przedmiotem pozwu zbiorowego, w którym zarzuca się, że gigant oprogramowania stworzył sieć zawierającą dane osobowe setek milionów ludzi i sprzedał dane stronom trzecim.

Sprawa została wniesiona przez Johnny'ego Ryana, który współpracował wcześniej z Brave, przeglądarką zorientowanej na prywatność, a obecnie członka Irlandzkiej Rady Swobód Obywatelskich (ICCL), którw walczyła wcześniej m.in. z Google i Microsoftem. ICCL twierdzi, że Oracle zgromadził szczegółowe teczki z danymi 5 miliardów ludzi, co generuje 42,4 miliarda dolarów rocznych przychodów. Dokumentacja obejmuje nazwiska, adresy fizyczne, adresy e-mail, lokalizację i trasy przemieszczania się, zakupy online i w świecie rzeczywistym, szczegółową aktywność online, dochody i zainteresowania, w tym poglądy polityczne. Pozew twierdzi, że Oracle sprzedaje pozyskane dane za pośrednictwem Oracle Data Marketplace.

Oracle zostało oskarżone o monitoring sieci, gromadzenie i sprzedaż danych o setkach milionów użytkowników, zarabiając na tym ponad 40 mld USD rocznie. Gromadzone dane obejmują nazwiska, adresy fizyczne, adresy e-mail, lokalizację i trasy przemieszczania się, zakupy online i w świecie rzeczywistym, szczegółową aktywność online, dochody i zainteresowania, w tym poglądy polityczne. 

„Na przykład jedna baza danych Oracle zawierała zapis Niemca, który użył przedpłaconej karty debetowej, aby kupić zakład o wartości 10 euro na stronie z zakładami e-sportowymi” – ujawnia ICCL w raporcie informującym o pozwie. Główny powód w skardze, dr Johnny Ryan z ICCL, powiedział: „Oracle naruszyło prywatność miliardów ludzi na całym świecie. To firma z listy Fortune 500, której niebezpieczna misja polega na śledzeniu, dokąd zmierza każda osoba na świecie i co robią. Podejmujemy to działanie, aby zatrzymać maszynę nadzoru Oracle”.

Zarzuty wydają się być częściowo oparte na prezentacji Oracle z 2016 r., w której CTO i założyciel firmy Oracle, Larry Ellison, opisał, w jaki sposób zbierano dane, aby firmy mogły przewidywać wzorce zakupowe wśród konsumentów. Ellison powiedział wtedy: „Jest to połączenie patrzenia w czasie rzeczywistym na całą ich aktywność społeczną, patrzenia w czasie rzeczywistym na to, gdzie się znajdują, mikrolokalizacje – i to przeraża prawników [ którzy] kręcą głową i zasłaniają oczy rękami – wiedząc, ile czasu spędzasz w konkretnej alejce konkretnego sklepu i co jest w tej alejce sklepu. Kolekcjonujemy dane o użytkownikach, które zmieszane z ich profilem demograficznym i ich wcześniejszymi zachowaniami zakupowymi, pozwalają całkiem nieźle przewidzieć, co zamierzają kupić w następnej kolejności”.

Sprawa została wniesiona do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Kalifornii. Powodami poza Ryanem są Mike Katz-Lacabe, dyrektor ds. badań w Centrum Praw Człowieka i Prywatności oraz Jennifer Golbeck, profesor w College of Information Studies Uniwersytetu Maryland. W pozwie zarzucono, że firma Oracle naruszyła kalifornijską ustawę o prywatności, konstytucję stanu Kalifornia, federalną ustawę o ochronie prywatności w komunikacji elektronicznej oraz prawo konkurencji i prawo zwyczajowe. Pozew został złożony w imieniu wszystkich użytkowników internetu na całym świecie, którzy zostali dotknięci naruszeniem prywatności przez Oracle.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oracle pozwane za gromadzenie i sprzedaż danych osobowych miliardów osób

 0