Organizatorzy letniej olimpiady w ciekawy sposób wykorzystają zużyty sprzęt

Organizatorzy letniej olimpiady w ciekawy sposób wykorzystają zużyty sprzęt

Największe firmy technologiczne świata pokroju Samsunga czy Apple zwiększyły w ostatnich latach starania mające na celu zwalczanie globalnego problemu odpadów elektronicznych zalewających naszą planetę. Wdrożono więc różnego rodzaju programy recyklingu, które w jakimś stopniu przyczyniły się do zmniejszenia zanieczyszczenia. Okazuje się, że jeszcze ambitniejsze plany mają organizatorzy Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Japonii. Jak wiemy, Kraj Kwitnącej Wiśni jest szczególnie bogaty w sprzęt technologiczny, stąd też od paru lat zaczęto tam zbierać smartfony, aparaty cyfrowe czy laptopy, które lata swojej świetności mają już dawno za sobą i nadają się jedynie do wyrzucenia na śmietnik. Cel, jaki przyświeca temu pomysłowi, jest doprawdy ciekawy.

Zebrany przez organizatorów Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Japonii zużyty lub zniszczony sprzęt elektroniczny zostanie przerobiony na medale dla olimpijczyków. 

Organizatorzy letniej olimpiady w ciekawy sposób wykorzystają zużyty sprzęt

Organizatorzy najbliższej imprezy sportowej chcą bowiem przerobić te urządzenia na medale wręczane później zwycięzcom olimpijskim. Celem Japończyków jest pozyskanie z tych śmieci ponad 30 kg złota, około 4100 kg srebra i 2700 kg brązu. Warto podkreślić, że wspomniana akcja cieszy się niemałym zainteresowaniem, ponieważ władze w Tokio do listopada ubiegłego roku przyjęły od społeczeństwa 47488 ton zużytego sprzętu elektronicznego. Ponadto jeden z tamtejszych operatorów komórkowych dostarczył aż 5 milionów telefonów zwróconych mu przez klientów. Reasumując, większość potrzebnych surowców, a prawdopodobnie wszystkie, została już zebrana, dzięki czemu wytwarzanie medali wystartuje w najbliższej przyszłości.

Cóż, Japonia musi spieszyć się z produkcją, gdyż Letnie Igrzyska Olimpijskie wystartują 24 lipca i potrwają do 9 sierpnia 2020 roku. Bez wątpienia pomysł przekazania nikomu niepotrzebnych urządzeń okazał się nie tylko sukcesem, ale też szczytnym celem, z którego przykład powinni brać również inni. Lepiej oddać starszy bądź całkowicie zniszczony sprzęt komuś, kto będzie w stanie zrobić z niego jakikolwiek użytek niż wyrzucać i tym samym zanieczyszczać naszą planetę. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że nasi sportowcy nie zawiodą na igrzyskach, przywożąc nam znaczną ilość tych wyjątkowych medali (najlepiej, aby były złote).

Pokaż / Dodaj komentarze do: Organizatorzy letniej olimpiady w ciekawy sposób wykorzystają zużyty sprzęt

 0