Orwl - bezpieczny mini PC z opcją samodestrukcji

Orwl - bezpieczny mini PC z opcją samodestrukcji

Jednym z najgorętszych tematów branży technologicznej jest ostatnio bezpieczeństwo i coraz więcej nowych produktów koncentruje się właśnie na tym aspekcie. Idealnym przykładem jest PC o nazwie Orwl, który uznany może być za najbezpieczniejszy komputer na świecie, a to za sprawą opcji autodestrukcji, która usuwa wszelkie dane, jeśli ktoś niepowołany zacznie przy nim majstrować. To jednak nie wszystko, co ma on do zaoferowania.

Orwl to niewielki sprzęt w kształcie dysku, który mieście się w naszej dłoni. Domyślnie wymaga on dwustopniowego uwierzytelnienia, posiadania fizycznego klucza i wpisania hasła do uruchomienia. To jednak tylko początek, ponieważ poziom zabezpieczenia tego urządzenia jest zdecydowanie głębszy. Orwl wyposażony jest w breloczek do kluczy, który korzysta z łączności NFC do komunikacji z systemem. Jeśli oddalimy się od komputera na odległość powyżej 10 metrów, to brelok zablokuje nasz PC. Procesor wejdzie w takim przypadku w stan spoczynku, a dostęp do portów USB i HDMI zostanie odcięty. Tym samym chronieni jesteśmy na wypadek, gdyby ktoś chciał nam w tym czasie wgrać jakiś malware.

Orwl to idealny komputer dla osób, które obawiają się o swoje dane do tego stopnia, że w razie zagrożenia wolą je poświęcić

Nie musimy się też obawiać, gdyby jakiś intruz zechciał rozebrać sprzęt i fizycznie wyciągnąć z niego dysk z danymi. W takim przypadku uruchomiona zostaje funkcja samodestrukcji, która bazuje na sensorach wykrywających, jeśli ktoś grzebie przy Orwl, nawet wyłączonym. Jeśli tak się stanie, to dane zostaną permanentnie usunięte z dysku SSD Intela, który znajduje się po maską. Taki sprzęt oczywiście nie jest tani i w zależności od konfiguracji musimy nastawić się na wydatek od 1699 USD do nawet 4299 UD. Zdecydować możemy się na system operacyjny Windows, Ubuntu lub Qubes OS, procesor Intel Core m7 z GPU Intel HD Graphics 515, do 8 GB pamięci RAM (LPDDR3-1600) i szyfrowany dysk SSD o pojemności do 480 GB. Znajdziemy tu także wsparcie dla WiFi 802.11ac, Bluetooth LE 4.2, dwa porty USB typu C i wyjście HDMI z obsługą rozdzielczości 4K.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Orwl - bezpieczny mini PC z opcją samodestrukcji

 0