Według raportu firmy badawczej CertiK, zajmującej się technologią blockchain, cyberprzestępcy i oszuści, którzy atakują sektor kryptowalutowy, podnoszą swoje umiejętności i otrzymują coraz większe "nagrody" za swoje działania.
Pożyczki błyskawiczne i oszustwa exit scam przynoszą miliony...
W samym kwietniu 2023 roku, według szacunków firmy, ataki kryptograficzne pozwoliły przestępcom na zdobycie ogromnej kwoty 103 milionów dolarów. Z powodu wysokiego stopnia anonimowości transakcji kryptograficznych, identyfikacja skradzionych środków jest praktycznie niemożliwa. To sprawia, że inwestorzy stają się łatwym celem dla cyberprzestępców i oszustów. Według raportu firmy badawczej CertiK, dwa najczęstsze rodzaje oszustw kryptograficznych, które doprowadziły do kradzieży największych sum pieniędzy, to "exit scam" i pożyczki błyskawiczne. Oszustwa exit scam polegają na tym, że oszuści, którzy prowadzą przekonująco wyglądające firmy akceptują płatności za produkty lub usługi, ale przestają realizować zamówienia. W kwietniu 2023 roku, oszustwa tego typu, określane czasem jako "trik zaufania", doprowadziły do kradzieży 9,3 miliona dolarów z sektora kryptograficznego. Pożyczki błyskawiczne przyniosły jednak oszustom i hakerom znacznie więcej.
Złodzieje szlifują swoją technikę, co przynosi im coraz większe łupy. W samym tylko kwietniu na oszustwa kryptowalutowych i scamie "zarobili" ponad 100 mln USD.
#CertiKSkynetAlert 🚨
— CertiK Alert (@CertiKAlert) April 30, 2023
Combining all the incidents in April we’ve confirmed ~$103.6M lost to exploits, hacks, and scams.
Exit scams were ~$9.3M.
Flash loans were ~$19.8M.
See the details below 👇 pic.twitter.com/jflvMPiJGQ
Pożyczki Flash umożliwiają pożyczanie aktywów kryptograficznych bez zabezpieczeń lub limitów pożyczkowych w przestrzeni DeFi. Warunkiem udzielenia pożyczki jest spłata w ramach tej samej transakcji blockchain. W ten sposób pożyczkodawcy pożyczają i odbierają środki w tej samej transakcji, drenując konta ofiar.
Jak dotąd w 2023 roku oszustwa kryptowalutowe przyniosły ponad 430 mln USD.
Exploit wielu botów handlowych 3 kwietnia spowodował utratę 25,4 mln dolarów. Chwilę później 22 miliony dolarów zostały utracone w exploicie Bitrue hot wallet, a następnie skradziono 13 milionów dolarów południowokoreańskiej giełdzie GDAC. W ostatnich czterech miesiącach 2023 roku CertiK szacuje, że 429,7 mln dolarów zostało skradzionych przez oszustów kryptowalutowych i hakerów. Niektórzy użytkownicy giełdy KuCoin stracili łącznie ponad 22 000 USD po włamaniu 24 kwietnia.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Oszustwa kryptowalutowe i exploity w samym kwietniu przyniosły złodziejom ponad 100 mln USD