Oto pierwszy na świecie 110-calowy ekran 16K

Oto pierwszy na świecie 110-calowy ekran 16K

Display Week 2023 było idealną okazją dla BOE, aby zaprezentować światu swój imponujący wyświetlacz. Na tle standardowych rozwiązań wyróżniają go 2 cechy: rozmiar i rozdzielczość. Zaczynając od tego pierwszego, ekran ma przekątną aż 110 cali. Bardziej imponująco wygląda jednak ilość wyświetlanych pikseli, których jest aż 16 razy więcej niż w przypadku rozdzielczości 4K.

Firma BOE zaprezentowała ogromny, 110-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 16K

To z pewnością nie jest sprzęt, z którym będziemy mogli się zapoznać w elektromarkecie. Firma BOE przygotowała ogromny ekran o niespotykanie wysokiej rozdzielczości, który został zaprezentowany światu podczas wydarzenia Display Week 2023. Urządzenie bazuje na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym (LCD), a jego rozmiar to zawrotne 110 cali.

Według osoby, która była na Display Week 2023 i widziała omawiany wyświetlacz od BOE z bliska, rozdzielczość ekranu jest tak wysoka, że pojedyncze piksele nie są widoczne nawet z bardzo niewielkiej odległości.

Mówimy zatem o przekątnej 2,8 metra. Ogromne wrażenie (jeśli nawet nie większe) robi rozdzielczość tego ekranu. To pierwsza na świecie tak duża matryca 16K. Pod tą nazwą kryje się rozdzielczość 15360 x 8640, co w rezultacie daje ponad 132 miliony wyświetlanych pikseli. To aż 16 razy więcej niż w przypadku dobrze znanego nam 4K.

Co jeszcze wiemy o ekranie od BOE?

Ekran od BOE odświeża obraz z częstotliwością 60 Hz. Jego współczynnik kontrastu wynosi 1200:1, a pokrycie palety barw DCI-P3 to 99%. Warto jeszcze wspomnieć o maksymalnej jasności na poziomie 400 nitów. Według osoby, która była na Display Week 2023 i widziała omawiany wyświetlacz od BOE z bliska, rozdzielczość ekranu jest tak wysoka, że pojedyncze piksele nie są widoczne nawet z bardzo niewielkiej odległości.

Robi to jeszcze większe wrażenie jeśli znów przypomnimy, że przekątna tej matrycy wynosi aż 110 cali. Niestety producent nie ogłosił, kiedy i w ogóle czy sprzęt trafi na rynek. Niewykluczone, że był to jedynie egzemplarz pokazowy, choć dla tego typu ekranu raczej znalazłoby się zastosowanie. Duży rozmiar i wysoka rozdzielczość to cechy, które mogłyby sprawdzić się na przykład w galeriach handlowych.

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oto pierwszy na świecie 110-calowy ekran 16K

 0