Oto polski odpowiednik Raspberry Pi

Oto polski odpowiednik Raspberry Pi

Komputery Raspberry Pi doczekały się mnóstwa odpowiedników od innych firm. Jednym z nich jest Urve Board Pi, czyli właśnie konkurencja dla popularnej "malinki". Płytka posiada identyczne wymiary i prawie takie samo rozmieszczenie komponentów, jak Raspberry Pi 3B / 3B+. Wyróżnia się jednak kilkoma dodatkowymi funkcjami, których na próżno szukać w Raspberry.

Miniaturowe komputery Raspberry Pi zyskały popularność wśród osób zainteresowanych elektroniką i informatyką nie bez powodu. Mimo niewielkich rozmiarów, te jednopłytkowce oferują naprawdę imponujący wachlarz możliwości. Dzięki udostępnianemu w sieci oprogramowaniu oraz licznym poradnikom, jesteśmy w stanie zaprzęgnąć naszą "malinkę" do wielu różnych zadań. Nic dziwnego, że na rynku działa konkurencja. Swój odpowiednik przedstawiła również polska firma EVEO, która zajmuje się elektroniką. Ich produkt, Urve Board Pi, ma identyczne wymiary, jak Raspberry Pi 3B / 3B+ (85 x 56 mm). Bardzo podobny jest także układ podzespołów na samej płytce. Podobieństw jest wiele, jednak Urve Board Pi oferuje kilka funkcji, których nie odnajdziemy w bliźniaczo podobnej konstrukcji Raspberry.

Podobieństw jest wiele, jednak Urve Board Pi oferuje kilka funkcji, których nie odnajdziemy w bliźniaczo podobnej konstrukcji Raspberry. Chyba najciekawszą z nich jest obecność slotu M.2 PCIe na dysk SSD.

Urve Board Pi top

Chyba najciekawszą z nich jest obecność slotu M.2 PCIe na dysk SSD. To naprawdę spory atut, który może przyciągnąć niektórych klientów. Warto także wspomnieć o miejscu na baterię dla zegara czasu rzeczywistego. Dzięki temu, nawet po odłączeniu komputera od zasilania, z systemu nie zniknie aktualna data i czas. Nie zabrakło również gniazda Power over Ethernet (PoE). Jeśli chodzi o podstawowe gniazda I/O, na pokładzie umieszczono 1x HDMI 2.0, 3x USB 2.0, z czego jedno obsługuje OTG, pojedyncze USB 3.0, Ethernet, USB-C (do zasilania) oraz jack 3,5 mm. W kwestii łączności bezprzewodowej mamy obsługę WiFi, jak i Bluetooth.

Urve Board Pi USB
Urve Board Pi front

Sercem Urve Board Pi jest chip Rockchip RK3566 Quad Core Cortex A55. Jak sama nazwa wskazuje, oferuje on 4 rdzenie. Każdy z nich pracuje przy zegarze 1,8 GHz. Na płytce odnajdziemy jeszcze 2 GB pamięci LPDDR4 oraz 8 GB eMMC (niewiele, ale jest slot na dysk M.2). Komputer może pracować pod kontrolą systemu Debian 11 lub Android 11. To naprawdę solidny kawałek sprzętu, który stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla Raspberry. Za jego wyborem przemawia przede wszystkim wymieniane już gniazdo M.2 PCIe.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Oto polski odpowiednik Raspberry Pi

 0