Padł nowy rekord podkręcania pamięci RAM – ponad 7000 MHz

Padł nowy rekord podkręcania pamięci RAM – ponad 7000 MHz

Miłośnicy overclockingu uwielbiają bić kolejne rekordy i przekraczać kolejne granice, których przekroczenie jeszcze do niedawna wydawało się niemożliwe. Niemal co chwilę mamy nowego lidera czy to wydajności, czy to pod względem częstotliwości taktowania danego podzespołu. Nie tak dawno padł rekord świata w benchmarku 3DMark, za sprawą podkręconej karty graficznej AMD Radeon RX 6800 XT, która schłodzona została za pomocą ciekłego azotu. Dzisiaj dowiedzieliśmy się o kolejnym, rekordowym wyniku w świecie hardware’u, tym razem związanego z pamięciami RAM. W tym konkretnym przypadku chodzi o najwyższe w historii taktowanie RAM-ów. Poprzedni rekord został poprawiony o ponad 333 MHz, więc mówimy o naprawdę dużym postępie. Po raz pierwszy w historii pamięci RAM działały stabilnie z zegarem ustawionym na ponad 7000 MHz!

Padł nowy rekord podkręcania pamięci RAM, który wynosi teraz ponad 7000 MHz.

Rekord świata taktowania pamięci RAM

Taki wynik udało się uzyskać użytkownikowi o pseudonimie ‘baby-J’. Do pobicia rekordu wykorzystał on pojedyncze pamięci Crucial Ballistix Max DDR4-4000 o pojemności 16 GB, które – a jakżeby inaczej – chłodzone były za pomocą ciekłego azotu. Nowy, oficjalny rekord świata to dokładnie 7004,2 MHz (chociaż na screenie widać 7006,4 MHz) przy opóźnieniach wynoszących 22-26-26-46. W porównaniu ze standardowym taktowaniem tych modułów to poprawa o ponad 75 procent! Co ciekawe, poprzedni rekord uzyskany przez ‘bianbao XE’ wynosił zaledwie 6666 MHz, więc został poprawiony w sposób znaczący i to dokładnie na tych samych pamięciach. Różniły się jedynie pozostałe elementy zestawu, bowiem nowy rekordzista użył procesora AMD Ryzen 5 Pro 4650G, podkręconego do 4,2 GHz oraz płyty głównej MSI B550 Unify-X z zaledwie dwoma slotami na RAM-y dla uzyskania lepszego sygnału.

Rekord świata taktowania pamięci RAM

Uzyskanie ponad 7000 MHz na pamięciach DDR4 to wynik, który prawdopodobnie trudno będzie komukolwiek powtórzyć, chociażby nie można tego wykluczyć. Kto wie, może wkrótce rekord po raz kolejny zostanie pobity. Z drugiej strony jest to taktowanie, które w przypadku modułów DDR5 może być czymś całkowicie normalnym. Już dzisiaj mówi się, że nowy standard pamięci RAM pozwoli na produkowanie konstrukcji o taktowaniu od 3200 do nawet 8400 MHz. Na te jednak przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, bowiem premiera najprędzej będzie miała miejsce gdzieś w przyszłym roku, nie mówiąc już o szerszym wykorzystaniu w domowych desktopach.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Padł nowy rekord podkręcania pamięci RAM – ponad 7000 MHz

 0