Pakistan wzywa giełdę kryptowalut Binance do wyjaśnień w sprawie wielomilionowego przekrętu

Pakistan wzywa giełdę kryptowalut Binance do wyjaśnień w sprawie wielomilionowego przekrętu

Wydział ds. cybeprzestępczości pakistańskiej Federalnej Agencji Śledczej (FIA) poinformował, że wystosował nakaz złożenia wyjaśnień do władz z popularnej giełdy kryptowalut Binance, w sprawie dochodzenia dotyczącego wielomilionowego oszustwa.

W komunikacie prasowym FIA poinformowała, że Hamzie Khanowi, dyrektorowi generalnemu/analitykowi wzrostu w Binance Pakistan,  przesłano nakaz złożenia wyjaśnień w sprawie powiązania firmy z "fałszywymi aplikacjami mobilnymi do inwestowania online". "Odpowiedni kwestionariusz został również wysłany do siedziby głównej Binance na Kajmanach i Binance w USA, w tym samym celu". Agencja twierdzi, że ​​wiele oszustw inwestycyjnych online funkcjonuje w Pakistanie na wzór schematu Ponziego, w których inwestorom obiecano wysokie zwroty z inwestycji, jeśli przyciągnęli więcej klientów. "Te programy przynoszą korzyści starym klientom kosztem nowych klientów i ostatecznie znikają, gdy stworzą znaczną bazę kapitałową wartą miliardy rupii" - mówi FIA.

Aplikacje mobilne działały na zasadzie piramidy finansowej, zgarniając prawie 100 mln USD. Władze Pakistanu domagają się pełnej współpracy od Binance i Telegrama, w celu namierzenia przestępców.

FIA dodaje, że 20 grudnia 2021 r. ludzie z całego kraju kontaktowali się z agencją, ponieważ co najmniej 11 aplikacji mobilnych przestało działać i "oszukało ludzi na miliardy rupii". Aplikacje te zostały zidentyfikowane jako MCX, HFC, HTFOX, FXCOPY, OKIMINI, BB001, AVG86C, BX66, UG, TASKTOK i 91fp. "Modus operandi tych aplikacji polegało na proszeniu ludzi o rejestrację na Binance Crypto Exchange, następnym krokiem było przelanie pieniędzy z portfela Binance na konto tej konkretnej aplikacji. W tym samym czasie wszyscy członkowie grupy zostawali dodani do grup na Telegramie, gdzie anonimowy właściciel aplikacji i administratorzy podawali tak zwane eksperckie sygnały bukmacherskie, dotyczące wzrostu i spadku cen Bitcoina".

Aplikacje te zniknęłypo utworzeniu znacznej bazy kapitałowej, okradając ludzi z milionów dolarów w ramach "procesu premii za polecenie". Ze wstępnych ustaleń wynika, że każda z aplikacji miała średnio 5000 klientów. "Zgłoszony zakres inwestycji na osobę wynosił od 100 do 80000 USD, przy szacowanej średniej na poziomie 2000 USD na osobę, co sprawia, że ​​szacunkowa wartość oszustwa wynosi prawie 100 mln USD". Podjęto środki zmierzające do namierzenia oszustów, włącznie z wysłaniem żądania do właścicieli aplikacji Telegram o ujawnienie logów, a także wezwano influencerów reklamujących aplikacje. Zidentyfikowano co najmniej 26 podejrzanych adresów portfeli w Binance, na które mogły zostać przelane skradzione środki. Do Binance Holdings Limited wysłano informacje dotyczące kont portfeli blockchain w celu ich zablokowania.  FIA spodziewa się pełnej współpracy z Binance, grożąc jednocześnie karami finansowymi za pośrednictwem State Bank of Pakistan.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pakistan wzywa giełdę kryptowalut Binance do wyjaśnień w sprawie wielomilionowego przekrętu

 0