Pamięci DRAM i dyski SSD mają być droższe. O ile?

Pamięci DRAM i dyski SSD mają być droższe. O ile?

Nadpodaż pamięci DRAM sprawił, że ceny pamięci zaczęły spadać. Nic jednak nie trwa wiecznie i pamięci DRAM oraz dyski SSD mają zdrożeć.

Ceny pamięci DRAM i dysków SSD mają wzrosnąć

Po zauważalnym spadku cen pamięci DRAM i dysków SSD producenci zaczęli ciąć produkcję tych komponentów, co w następstwie doprowadziło do ustabilizowania sytuacji na rynku. Oczekuje się jednak, iż ceny modułów wzrosną w okresie świątecznym. Dla konsumentów czekających na korzystne ceny pamięci i dysków SSD najlepszą opcją będzie zakup ich w teraz.

Ceny pamięci DRAM i dysków SSD mają wzrosnąć w najbliższej przyszłości.

Pamięci DRAM i dyski SSD mają być droższe. O ile?
 

Adata uważa, że ceny pamięci DRAM i NAND mogą wkrótce wzrosnąć o 10–15%. Również TrendForce jest zdania, że nadchodzą podwyżki cen pamięci DDR5 na poziomie 3% w czwartym kwartale 2023 roku. Sytuacja ma być podobna w przypadku pamięci DDR4 - wzrost o 5% lub w najlepszym razie utrzymanie obecnej wartości. Droższe będą też pamięci serwerowe, mobilne oraz graficzne.

Decyzja Samsunga o zmniejszeniu produkcji o połowę we wrześniu jest głównym powodem odwrócenia sytuacji w sektorze w drugiej połowie 2023 r., a dalsze cięcia firma prawdopodobnie dokona w czwartym kwartale. Jednak głównym czynnikiem wpływającym na niepewne prognozy TrendForce na koniec roku jest utrzymujący się niski popyt konsumencki. Wyraźniejsze ożywienie mogłoby rozpocząć się w 2024 r.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pamięci DRAM i dyski SSD mają być droższe. O ile?

 0