Pamięci RAM zdrożały i będą drożeć dalej

Pamięci RAM zdrożały i będą drożeć dalej

TrendForce, firma zajmująca się badaniem rynku, alarmuje - ceny pamięci DRAM będą systematycznie wzrastać. Zdaniem analityków wszystkiemu winien jest wysoki popyt, połączony z koncentracją na segmentach innych niż PC.

Jak możemy przeczytać w opublikowanym przez TrendForce raporcie, tylko na przełomie września i października ubiegłego roku średnia cena 4-gigabajtowego modułu DRAM wzrosła o 20%, tj. z poziomu 14,5 USD do 17,5 USD, a rok 2017 ma przynieść kolejne podwyżki. Firma upatruje przyczyn rotacji cenowych w zwiększonej aktywności sektorów mobilnego oraz serwerowego, które pochłaniają ponad 80% całkowitej produkcji DRAM. Na stricte PC-towy rynek trafiają tylko niewielkie partie, co pozwala dostawcom windować ceny. Dodatkowo, TrendForce zwraca uwagę na zmianę polityki trzech największych producentów DRAM - Micron, Samsung i SK Hynix. Nie chcą oni ponoć agresywnie rywalizować, a zamiast tego skłaniają się bardziej ku idei koegzystencji, pozwalającej na zaoszczędzenie funduszy przez dział R&D. 

Niestety, żadna z tych informacji nie napawa optymizmem. Nie dość, że za moduły płacić będziemy coraz więcej, to na dodatek wizja TrendForce sugeruje także technologiczny marazm. Jedyną nadzieją wydaje się wejście na rynek zupełnie nowego gracza. Obecnie rynek podzielony jest pomiędzy amerykańskiego Microna a południowokoreańskie firmy Samsung oraz SK Hynix. Według TrendForce do puli mogą zechcieć dołączyć Chińczycy. W przeszłości chiński rząd podejmował próby rozpoczęcia produkcji zarówno pamięci DRAM, jak i NAND. Tym niemniej spadek cen modułów przed rokiem 2016 zadecydował o porzuceniu wszystkich starań. Teraz sytuacja prezentuje się jednak zgoła odmiennie, a klienci rzeczywiście potrzebują tańszej alternatywy. 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pamięci RAM zdrożały i będą drożeć dalej

 0