Pamiętacie Memtest86+? Ten niegdyś najlepszy program do testowania pamięci powraca po latach

Pamiętacie Memtest86+? Ten niegdyś najlepszy program do testowania pamięci powraca po latach

W ostatnich miesiącach obserwujemy powrót prawdziwych klasyków lat 90. Odświeżonej wersji doczekał się m.in. Winamp, a teraz do żywych przywrócono Memtest86+.

Osoby, które lata temu (gdzieś w okolicach roku 2000) próbowały swoich sił w podkręcaniu, z pewnością pamiętają program do testowania stabilności działania pamięci MemTest86+. Wiele osób zostawiało włączone komputery na noc, rano sprawdzając ile program wykonał pełnych przebiegów i czy pojawiły się jakieś błędy. To użyteczne narzędzie z czasem ustąpiło miejsca innym i bardziej aktualnym programom, jednak MemTest właśnie powrócił w wersji 6.0, oferując pierwszą od 9 lat aktualizację i wprowadzając obsługę najnowszych procesorów Intela i AMD.

MemTest86+ - niegdyś jedno z najpopularniejszych narzędzi do testowania stabilności podkręcanych pamięci doczekało się nowej wersji po 9 latach. Program wciąż wymaga uruchomienia z nośnika bootowalnego, testując pamięci niezależnie od systemu operacyjnego.

Memtest86 powstał w połowie lat 90. i był jedną z pierwszych aplikacji do testowania pamięci DDR w komputerach osobistych. Program wymagał uruchomienia z płyty lub napędu USB i powalał na sprawdzenie działania pamięci m.in. po podkręcaniu. Ówcześnie było to jedno z najpopularniejszych narzędzi, obecne w zbiorze każdego overclockera i nie tylko. W 2013 roku program jednak przeszedł dużą zmianę, a jego rozwój został zatrzymany. Aplikacja przeszła podział na dwa warianty, a jeden z nich kupił PassMark. Memtest86+, stanowiący rozwinięcie oryginalnego Memtest86, wciąż jest wersją o otwartym kodzie źródłowym.

Nowa wersja 6.00 podobno jest napisana całkowicie od nowa i zawiera mnóstwo usprawnień, które musiały zostać wprowadzone w porównaniu z ostatnią wersją z 2013 roku. Deweloperzy wprowadzili wsparcie m.in. dla płyt głównych z UEFI. Co więcej, aplikacja oferuje dodatkową obsługę stronicowania w trybie x64, obsługę do 256 rdzeni, dodatkową detekcję pamięci DDR4 i DDR5 – ponieważ DDR3 był najnowszym standardem pamięci w 2013 roku – oraz dodaje obsługę XMP w wersji 3.0.

Memtest86+ otrzymał również wsparcie wszystkich procesorów AMD i Intela od tych z 2013 po najnowsze Zen i Raptor Lake. Deweloperzy poszerzyli również listę obsługiwanych chipsetów, dodając nawet te od dawna nieobecne na rynku, jak niegdyś popularne nVidia nForce.  Memtest86+ można pobrać w wersji bootowalnej (USB) bezpośrednio ze strony producenta. Działanie programu nie uległo zmianie i wciąż wymagane jest uruchamiane z pendrive'a (lub płyty), aby odizolować się od podstawowego systemu operacyjnego. Pozwala to aplikacji na użycie jak największej liczby zasobów systemowych podczas testowania i zapobiega błędom spowodowanym testowaniem w głównym systemie operacyjnym.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pamiętacie Memtest86+? Ten niegdyś najlepszy program do testowania pamięci powraca po latach

 0