Panasonic wprowadza płyty o pojemności 1000 GB i żywotności 100 lat

Panasonic wprowadza płyty o pojemności 1000 GB i żywotności 100 lat

Panasonic ogłosił, że zamierza wprowadzić następną generację dysków optycznych, w których zostanie zwiększona pojemność. Firma rozpoczęła projekt we współpracy z Sony. Razem stworzyli nośniki o pojemności 500 GB, jednak Panasonic planuje powiększyć ten rezultat o 100% i wprowadzić płyty 1 TB. Dyski nazwano "Archival disc" i według pierwszych doniesień, żywotność tych nośników i zdolność do przechowywania danych obliczono na ponad 100 lat.

Dyski optyczne mają ogromny potencjał do zwiększania gęstości zapisu, a co za tym idzie zwiększają swoją pojemność na dane. Jeśli porównać wzrost gęstości zapisu dysków twardych, optycznych i taśm magnetycznych, to w ciągu 10 lat od 2016 do 2026 roku, gęstość zapisu wzrośnie według przewidywań o 7-15% w przypadku HDD i 30-46% jeśli chodzi o dyski optyczne. W przypadku taśm wzrost gęstości nie powinien przekroczyć 30%. Aby zbadać żywotność dysków, przeprowadzono testy standardowe dla tej gałęzi przemysłu. W temperaturze 30℃ i wyższych oraz przy wilgotności poniżej 70% mierzono częstotliwość występowania błędów. Na podstawie wyników określono żywotność wynoszącą ponad 100 lat. Jest to wynik kilkukrotnie lepszy niż osiągają dyski twarde i taśmy magnetyczne.

Wyższe pojemności w dyskach optycznych są możliwe dzięki mniejszym rozmiarom wgłębień i pól oraz krótszej wiązce lasera. W przypadku nowych "Archival Discs" Panasonic zaadoptował 2 nowe technologie do osiągnięcia płyt o pojemności 300 GB. Podczas gdy pola pomiędzy zagłębieniami są normalnie nieużywane, Panasonic znalazł sposób, by tam również nagrywać dane. 

Mikrofotografia wgłębień i pól

Ponieważ dyski optyczne mają dużo większy okres trwałości od HDD i taśm, nie ma tak częstych potrzeb dokonywania migracji z nośników podlegających degradacji. Co więcej, dyski optyczne nie wymagają chłodzenia, ani żadnych zabiegów, którym podlegają HDD, co pozwala na w przypadku długoterminowego przechowywania danych na redukcję poboru mocy i kosztów. 1PB danych składowanych przez 20 lat na dyskach, taśmach i dyskach optycznych to obecnie koszt zbliżony, jednak z nowymi dyskami ma to być możliwe o połowę taniej.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Panasonic wprowadza płyty o pojemności 1000 GB i żywotności 100 lat

 0