Izraelski producent oprogramowania szpiegującego Paragon Solutions potwierdził TechCrunch, że sprzedaje swoje produkty rządowi USA i innym nieokreślonym krajom sojuszniczym.
Prezes wykonawczy Paragon, John Fleming, powiedział w oświadczeniu dla serwisu TechCrunch we wtorek, że „Paragon udziela licencji na swoją technologię wybranej grupie globalnych demokracji - głównie Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom”.
Paragon Solutions sprzedaje swoje produkty USA i innym krajom
Fleming powiedział, że Paragon wymaga, by wszyscy użytkownicy zaakceptowali warunki, które wyraźnie zabraniają nielegalnego atakowania między innymi dziennikarzy. "Mamy politykę zerowej tolerancji wobec takiego działania i zakończymy współpracę z każdym klientem, który naruszy nasze warunki korzystania z usługi". Wypowiedź szefa Paragon pojawiła się po tym, jak WhatsApp zarzucił, iż oprogramowanie szpiegujące Paragon zostało wykorzystane w cyberatakach, które objęły około 90 dziennikarzy i innych ludzi.
Obecnie minimum dwie osoby twierdzą, iż były celem ataków, są to włoski dziennikarz Francesco Cancellato i mieszkający w Szwecji libijski aktywista Husam El Gomati. Fleming nie odpowiedział na serię pytań, w tym na te, w których proszono o więcej szczegółów na temat tego, kogo Paragon uważa za sojusznika USA i co dokładnie mówią warunki korzystania z usługi o zakazie atakowania dziennikarzy i członków społeczeństwa obywatelskiego za pomocą oprogramowania szpiegującego.
Nie wiadomo również czy firma może i bada zarzuty nadużyć, takie jak te zgłaszane przez WhatsApp i czy Paragon kiedykolwiek rozwiązał umowę z powodu takich naruszeń. W piątek WhatsApp poinformował, że wysłał do Paragon list z żądaniem zaprzestania i zaniechania szpiegowania użytkowników. Fleming odmówił komentarza w sprawie listu.
Przypomnijmy, amerykańska firma AE Industrial złożyła ofertę przejęcia Paragon w zeszłym roku za około 900 milionów dolarów.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Producent oprogramowania szpiegującego Paragon potwierdza, że USA korzystają z jego usług