Kwestia uzależnienia od gier oraz loot boxy wzbudzają kontrowersje od dawna i są tematem debat różnych organizacji. Parlament Europejski chce walczyć z uzależnieniem od gier, a pierwszym etapem będą właśnie popularne skrzynki.
Jak informuje serwis Gameindustry (via Eurogamer) Parlament Europejski zagłosował za rozpatrzeniem raportu i wezwał organ do zajęcia się kilkoma kwestiami związanymi z grami oraz wypracowania rozwiązań, które mają zapewnić lepszą ochronę konsumentów, zwłaszcza młodych graczy. Autorką sprawozdania jest eurodeputowana Adriana Maldonado López. Za przyjęciem dokumentu zagłosowało 577 europarlamentarzystów, przeciwko było 56 europarlamentarzystów, z kolei 15 wstrzymało się od głosu. López przedstawiła w swoim raporcie kilkanaście zaleceń, a także wezwała do zharmonizowania zasad na całym jednolitym rynku Unii Europejskiej przy dostarczaniu jasnych informacji o treści gier oraz systemów, które pomagają rodzicom zrozumieć i kontrolować, ile czasu i pieniędzy wydają ich dzieci na gry.
Parlament Europejski chce walczyć z uzależnieniem od gier, a na pierwszy cel obrał loot boxy (skrzynki z łupami).
Paneuropejski system klasyfikacji wiekowej o grach (PEGI) został wskazany jako przykład czegoś, co może dostarczać konsumentom bardziej przejrzystych informacji o treści, docelowej grupie wiekowej i opcjach zakupu w grach. Stosowane w 38 krajach oceny PEGI są obecnie wymogiem prawnym na niektórych rynkach, ale nie na wszystkich. „Musimy zharmonizować przepisy UE, zapewniając wzmocnioną ochronę konsumentów, ze szczególnym uwzględnieniem nieletnich” - powiedziała Lopez. Wychodzi więc na to, że Unia Europejska chce walczyć z uzależnieniem od gier, zwłaszcza młodych odbiorców a za pierwszy cel obrano loot boxy, czyli skrzynki z łupami. Europosłowie głosowali bowiem za tym, żeby Komisja sprawdziła wpływ skrzynek z łupami na graczy.
Oprócz tego Komisja w razie potrzeby ma przeanalizować to czy farmy złota (waluty w grach) są powiązane z przestępstwami finansowymi i łamaniem praw człowieka. Wezwano również deweloperów gier do „unikania projektowania gier, które karmią uzależnienie”, przy czym López powołuje się na uznanie przez WHO zaburzeń w grach, jako przykład stanu uzależnienia wśród niektórych graczy. Inne rekomendowane działania obejmują nadanie priorytetu ochronie danych, poprawę nierównowagi płci wśród pracowników branży oraz ułatwienie konsumentom anulowania subskrypcji. Z drugiej strony Parlament Europejski docenił wkład branży gier i jej potencjał w ochronę zdrowia psychicznego czy potencjał w zakresie edukacji.
Posłowie do PE zwrócili się do Komisji Europejskiej o opracowanie europejskiej strategii gier wideo, która pobudziłaby branżę i „pomogłaby uwolnić jej pełny potencjał”. Zaproponowali również utworzenie nowej corocznej europejskiej nagrody w dziedzinie gier wideo. „Nasz raport podkreśla zalety tej pionierskiej branży, ale także zagrożenia społeczne, o których musimy pamiętać, takie jak wpływ gier na zdrowie psychiczne” – powiedziała López, przedstawiając swój raport na wczorajszym posiedzeniu plenarnym.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Parlament Europejski będzie walczył z uzależnieniem od gier i loot boxami