Parlament Europejski zażądał kamer CCTV do rozpoznawania twarzy

Parlament Europejski zażądał kamer CCTV do rozpoznawania twarzy

Dochodzenie przeprowadzone przez Irlandzką Radę Wolności Obywatelskich (ICCL) ujawniło, że Parlament Europejski (PE) – publicznie sprzeciwiając się technologii rozpoznawania twarzy – zażądał nabycia kamer CCTV z funkcją rozpoznawania twarzy.

Członek organizacji non-profit ds. technologii, dr Kris Shriszak, poruszył tę kwestię w liście skierowanym do przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. W szczególności Shriszak chciałby, aby Roberta Metsola wyjaśniła, czy i od jak dawna PE korzysta z kamer CCTV zdolnych do rozpoznawania twarzy i czy nadal korzysta ze sprzętu powiązanego z chińską firmą Hikvision – marką bardzo kontrowersyjną na Zachodzie ze względu na bliskie powiązania z chińskim rządem i swoją rolę w inwigilacji ludności Ujgurów.

Według pozyskanych dokumentów, Parlament Europejski domagał się zakupu kamer umożliwiających rozpoznawanie twarzy, publicznie sprzeciwiając się tej technologii. Wykorzystywane były również kamery Hikvision, które są kontrowersyjnym wyborem w przypadku placówek publicznych.

Informacje, jakie posiada PE na temat tej technologii, wynikają z 32 dokumentów, które uzyskała ICCL, a z których  to wynika, że ​​unijna instytucja ogłosiła przetarg na zakup takich kamer jeszcze w 2015 roku.  Z dotychczasowych doniesień wiadomo, że kamery termowizyjne Hikvision zostały zainstalowane w siedzibie PE w 2020 r., a następnie usunięte w 2021 r. Jednak irlandzka grupa ds. swobód obywatelskich chce wiedzieć, czy i jakie inne urządzenia produkowane przez chińskiego producenta mogą nadal być w użyciu.

Łącznikiem pomiędzy CCTV EP a Hikvision jest holenderska firma Nedap – partner Hikvision. Wymogiem przetargowym na kamery zakupione w 2015 roku była kompatybilność i integracja z istniejącymi systemami bezpieczeństwa opracowanymi przez firmę Nedap. W liście Shriszak określił fakt, że PE ogłosił przetarg jako „niepokojący” i zauważył, że opinia publiczna pozostaje w niewiedzy, jeśli chodzi o to, kiedy, jak często i w jakim celu wykorzystano technologię rozpoznawania twarzy. „Biorąc pod uwagę opinie posłów do PE na temat technologii rozpoznawania twarzy w dyskusjach dotyczących unijnej ustawy o sztucznej inteligencji, zakup tych kamer rodzi szereg pytań, na które należy odpowiedzieć”.

W piśmie wysłanym do Metsoli odnotowuje się fakt, że dokumenty uzyskane przez ICCL pokazują, że kamery przemysłowe były używane w trzech budynkach PE w Brukseli, Strasburgu i Luksemburgu. Poza pytaniem, czy funkcje rozpoznawania twarzy, wyszczególnione w warunkach technicznych dokumentacji przetargowej, zostały aktywowane i na jak długo, w liście padają również pytania na temat sposobu, w jaki PE obchodził się z danymi zarejestrowanymi przez kamery. Co najważniejsze, ICCL chce wiedzieć, czy Parlament Europejski usunął cały sprzęt Hikvision (i Dahua), czy tylko kamery termowizyjne.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Parlament Europejski zażądał kamer CCTV do rozpoznawania twarzy

 0