Pasjans od Microsoftu skończył 30 lat. Firma wspomina popularną grę

Pasjans od Microsoftu skończył 30 lat. Firma wspomina popularną grę

Któż z nas nie grał w jedną z popularniejszych gier w historii, Pasjansa? Microsoft Solitaire skończył ostatnio 30 lat i zgodnie z udostępnionymi przez amerykańskiego giganta statystykami 35 milionów ludzi miesięcznie odpala wspomniany tytuł natomiast rozdania odbywają się dziennie na przeszło 100 milionach urządzeń. Microsoft Solitaire trafił pierwotnie do systemu Windows 3.0 w 1990 roku i był integralną częścią każdej kolejnej edycji popularnych okienek. Aktualnie gra wchodzi w skład Microsoft Solitaire Collection zestawu zróżnicowanych mini-gier, który pobierzemy, chociażby bezpośrednio ze sklepu Microsoft Store. Ogółem Pasjansa udostępniono w ponad 200 krajach na świecie, a także przetłumaczono na 65 języków. Pozycja obecna jest nie tylko na komputerach, ale też sprzęcie wyposażonym w Androida oraz iOS z kolei producent pomyślał nawet o punktach doświadczenia czy transakcjach cyfrowych. W związku z okrągła rocznicą Microsoft zachęca użytkowników do pobicia globalnego rekordu Guinnessa największej liczby rozdań.

Microsoft Solitaire dostępny pierwotnie w Windows 3.0 skończył 30 lat.

Pasjans od Microsoftu skończył 30 lat. Firma wspomina popularną grę

Bez wątpienia to jedna z najpopularniejszych gier, w którą zagrywają się nie tyle profesjonalni gracze co pracownicy biurowi robiący sobie przerwę od obowiązków czy po prostu znudzeni użytkownicy. Za powstanie tego klasycznego pasjansa odpowiada stażysta Wes Cherry, który w 1988 roku dołączył do zespołu Microsoftu. Co ciekawe w przeszłości tygodnik Times wymienił pasjansa od Microsoftu jako przyczynę spadku produktywności osób zatrudnionych w biurach, którzy grali, zamiast pracować. Przykładowo w 2006 roku jeden z urzędników nowojorskiego ratusza stracił zatrudnienie po tym, jak ówczesny burmistrz miasta Michael Bloomberg dostrzegł, że woli on rozegrać partyjkę w karty, zamiast poświęcić się obowiązkom służbowym. Microsoft Solitaire to nie jedyna popularna aplikacja w Windowsie. Kolejną jest bowiem Saper zaprojektowany w 1981 roku przez Roberta Donnera obecny w standardowym wydaniu do Windowsa 7, z kolei od ósemki przeniesiony do sklepu systemu operacyjnego.

W założeniu autora Sapera gra oprócz dostarczenia frajdy miała za zadanie wyrobić u użytkowników nawyk korzystania z prawego oraz lewego przycisku myszy. Z innych propozycji oferowanych przez dawne wersje okienek należy wymienić też FreeCell będącą nietypowym wydaniem wspomnianego pasjansa. Nie ulega wątpliwości, że Windows dzięki tego rodzaju grom potrafi nam dostarczyć nie lada zabawy przyczyniając się do zabicia nudy szczególnie na słabszych komputerach. A wy graliście w kultowego pasjansa od Microsoftu lub Sapera? Jeśli tak to ile godzin poświęciliście na taką rozrywkę?

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pasjans od Microsoftu skończył 30 lat. Firma wspomina popularną grę

 0