Pasywne chłodzenie słoną wodą może zwiększyć wydajność procesora o prawie 33%

Pasywne chłodzenie słoną wodą może zwiększyć wydajność procesora o prawie 33%

Niedawno opublikowany artykuł naukowy prezentuje „wyjątkową efektywność” nowego pasywnego systemu zarządzania temperaturą, który może zwiększyć wydajność procesora nawet o 32,65% dzięki chłodzeniu słoną wodą. System jest również samonapełniający się: może samodzielnie się naładować, pochłaniając wilgoć z powietrza.

Pasywne chłodzenie na bazie soli

Technologia nazywana „higroskopijnym, membranowym radiatorem wypełnionym solą” (HSMHS), wykorzystuje sól bromku litu zamkniętą w porowatej membranie, która umożliwia odparowanie wody. Według naukowców z City University w Hongkongu oraz Szkoły Energii i Energetyki Uniwersytetu Naukowo-Technologicznego Huazhong w Wuhan testowy system komputerowy zapewnił o 32,65% lepszą wydajność dzięki nowej technologii pasywnego chłodzenia na bazie soli.

Chińczycy zaprezentowali „wyjątkową efektywność” nowego pasywnego systemu chłodzenia na bazie soli.

Pasywne chłodzenie na bazie soli
 

Chłodzenie procesorów, a na większą skalę budynków takich jak centra danych, może wiązać się ze znacznymi kosztami zarówno dla firm, jak i dla środowiska. Technologie chłodzenia pasywnego są z natury atrakcyjne, ponieważ nie mają ruchomych części i nie wymagają bezpośredniego zasilania. Jednak obecnie dostępne coolery pasywne często szybko docierają do swoich granic, co powoduje spadek wydajności systemu (np. throttling termiczny).

Skuteczne chłodzenie system 10 razy dłużej

Najważniejszą zaletą nowego HSMHS na bazie soli bromku litu jest to, że może on z skutecznie chłodzić system 10 razy dłużej niż najnowocześniejsze alternatywy, takie jak szkielety metaloorganiczne (MOF) i hydrożele (tzw. PCM). W tym okresie użytkownicy mogą spodziewać się lepszej wydajności, a w trakcie tego badania zmierzono blisko o jedną trzecią lepszą wydajność systemu.

Pasywne chłodzenie na bazie soli
 

Jak więc działa nowy, higroskopijny, wypełniony solą radiator z membraną? Naukowcy stworzyli standardowo wyglądający radiator i umieścili na nim roztwór bromku litu w porowatej membranie, która umożliwia przepływ pary wodnej. Chłodzenie następuje w wyniku procesu desorpcji roztworu soli, uwalniając parę wodną do otaczającej atmosfery przez porowatą membranę.

Wyniki testów wykazały, że procesor komputera może pracować w temperaturze poniżej 64 stopni Celsjusza przez około 400 minut (ponad sześć i pół godziny). Wynik ten jest 10 razy lepszy niż alternatywa w postaci MOF.

Samonapełnianie

Poza pracą lub w trakcie bezczynności HSMHS może doładować swoje chłodziwo, pochłaniając wilgoć z powietrza. Na niektórych diagramach można zobaczyć porównania z „HSHS”, który jest podobnym rozwiązaniem, ale działa gorzej ze względu na brak warstwy membrany. Kolejną przewagą HSMHS ma być opłacalność. Sole bromku litu są tanie i w porównaniu z czymś takim jak wspomniany MOF na bazie chromu, HSMHS jest około 1000 razy bardziej opłacalny, przynajmniej tak przekonują chińscy naukowcy.

Pasywne chłodzenie na bazie soli
 

Jesteśmy niezmiernie ciekawi, czy HSMHS przejdzie z etapu ciekawego konceptu do komercyjnego zastosowania na szeroką skalę. Naukowcy zapewniają, że ta technologia może być wykorzystywana nie tylko do chłodzenia procesorów w komputerach, ale widzą jej zastosowanie również w ogniwach słonecznych, budynkach i bateriach.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Pasywne chłodzenie słoną wodą może zwiększyć wydajność procesora o prawie 33%

 0